Nedir Bu Kuver Ücreti Mevzusu?

Leave a Comment

Çoğunluğun  lokantalarda adisyona ilave edilen ekmek ve su ücreti diye bildiği kuver aslında etik bir ücret değil. Restoranlar da bunu bildiği için hiçbir zaman menüde kuver ücretinden bahsedilmez. Ekonomik tezlere göre kuver aslında "hidden fee" yani gizli, müşteriden saklanmış bir ücret kalemi. Bana göre müşteriyi söğüşlemek için uygun ortam yaratmaktan başka bir şey değil.

Kuverseverler Şehri Roma'dan bir Coperto (Kuver) örneği. 2 Kuver 6 Euro. Bahşiş diye yazarak kurnazlık yapılmışlar. Hesabın %40'ını kuver oluşturuyor...

Couvert'i dünyaya Fransızlar armağan etmiştir. Fransa'da yemek yeme şansınız oldu mu? Verdiğiniz %10 bahşişi beğenmeyip, fırça atan garson hangi milletten deseniz, hiç düşünmeden Fransız derim.

Ekmek ve su parası diye bilinse de, kuver aslında kelle başına alınan restoran haracıdır. Yurtdışında ekmek, ketçap, hardal, peçete ve masa örtüsü için alınan ücret diye belirtilir. Su kesinlikle kuver ücretine dahil değildir.  

Yine Roma'dan: 2 kişilik kuver 2 eurodan, 4 euro.

Fakat bu kuver uyanıklığı mekan sahiplerinin o kadar hoşuna gitmiş ki, Avrupa'da bunu biraz evrimleştirip, Table Price/Cover Charge denilen masa ücretine çevirmişler.

Masa ücretindeki durum kuverden biraz daha farklı. Restoran size dolaylı yoldan "bu masaya akşam yemeğinde oturmanın bir ücreti var" diyor. Masa ücreti toplam hesaba eklenen %15 ile başlar, %35'lere kadar çıkar. Şaka değil. 8 kişilik bir akşam yemeği için 100 euro tutan yemek için 135 euro ödemelisiniz. Zaten hır gür çıkmasın diye "Cover Charge %35" diye okuyacağınız şekilde sağa sola mutlaka yazarlar. Bazılarında %10 bahşiş de zorunludur. 135+10, 145 euro. 
Akşam yemeğinden 4 kişi %50 kazık yedik, afiyet olsun!..

İspanyollar  Kuver yani Cubierto genellikle almıyor. Örnekte Kuver yok, Masa ücreti ise 15$


Yabancı gezginler bu ücretleri hatta özellikle kuveri hırsızlık olarak görüyor. Bu konuda yapılmış birçok araştırma var. Müşteriler araştırmalarda "bu ücretin menüde yazmadığını, bilerek gizlendiğini, bu ücretin hırsızlık olduğu" dile getiriyor. 

Restoranlar ise duruma farklı açılardan yaklaşıyorlar:
-Kuver ücretiyle servis masraflarını karşılamak
-Düşük profilli müşterileri kuver ücretiyle korkutarak, mekana gelmesini engellemek
-Müşterilerin daha fazla yemek yemesini sağlamak (Mantık nerede?)

Dinlenme tesisinin lokantasında kuver keyfi


Küçük bir hikaye ile yazıma son vereyim. 

Kuver her ne kadar mütevazi bir ücret gibi görünse de, bazen hesabı korkunç boyutlara çıkarır. İstanbul'da hesaba 15-20 kuver yazan lüks mekanlar vardır. 

Bunlardan birinde öğrencilik yıllarımda bizzat ben çalıştım. Cevizli zeytinyağlı ekmeği mutfakta kendimiz yapıyorduk. 3 dilim kızarmış ekmek, yanında tadımlık balzamik ve zeytinyağı. Her gelen masaya ikram diye götürürdük. Ayakbastı parası 10tl kuver ücreti. Müşteri "hmmm çok güzel" derse; 2-3-4, artık kaç tane isterse götürürdük. Adisyona şimdinin parasıyla 10tl yazılırdı. Düşünsenize 60 liralık ana yemek yiyeceksiniz. 2 kuver istemişsiniz 20tl kuver ücreti. Yemek 60, 4-5 dilim ekmek 20tl. Kalabalık gelen masalar, şef garsonun emriyle kuver ve su yağmuruna tutulurdu. Kuver 10tl, 33ml Erikli su 5tl. Bu tip mekanların şef garsonları çok kurnazdır. Müşterilerin çok içtiklerini, kafalarının iyi olduğunu fark ettikleri anda operasyon başlar. O gece İspanyol turistlere şefimizin akbaba operasyonuyla 20 şişe su, 20 adet kuver satmıştık. sadece iki kalem için 200tl! Restoranı yemekle değil, suya ve kuvere ödedikleriyle ihya etmişti kafası kıyak İspanyollar.

Bazen ilginç müşteriler gelirdi. Adam 1. sınıf lüks mekana gelmiş, sevgilisiyle yemek yiyecek. Hemen beni çağırıp, kızarmış ekmekleri gösterdi:

-Bu nedir?
-Özel baharat karışımlı, cevizli fırın ekmeği
-Tamam sen bunu götür. Al şu parayı. Aşağıdaki bakkaldan bi somun ekmek al gel.
-???

Şef garson, "Adam arıza çıkarmasın, git tekelden ekmek al gel" dedi. Somun ekmeği siyah bira torbasına koyup götürdüm. Adam restoranın ortasında torbadan çıkdığı ekmeği koparıp, sevgilisiyle yemeğin suyuna bana bana yedi. "Kuvere vereceğime sana gitsin" diyerek 5 liradan artan parayı da , bahşiş olarak bana verdi. Anti-kuverist hareket engellenemez :)
Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder