Servet'in Yeri (İzmir)

Leave a Comment

Ankaralılar eğlenmek için genellikle birkaç günlüğüne İstanbul'a giderler. Sonrasında da "kahretsin Ankara'ya dönüyorum :/" gibi keyifsiz birkaç sözcükle İstanbul macerasını noktalarlar. 

Birkaç yıl, İstanbul'un göbeği, Taksim ve Cihangir çevresinde yaşamış biri olarak son yıllarda İstanbul'dan keyif almamaya başladım. Benim yaşadığım 2005 yıllarında bile İstanbul, bu denli kalabalık ve can sıkıcı değildi. 

Herkesin aksine İzmir'de kendimi daha özgür ve daha mutlu hissediyorum. O yüzden haftasonu eğlencesi olarak İstanbul yerine İzmir'i tercih ediyorum. 
*****
İzmir'e bir önceki gelişimizde Aydın'ın meşhur çöpşişini denemek için tercihimiz Topçu Restaurant olmuştu. Açıkçası ne çöpşişi, ne hizmeti, ne de gelen hesabı beğenmiştim. Yediğimiz soğuk ve kuru çöpşişler için fazla şişkin bir hesap ödemek zorunda kalmıştık. Büyük bir hayal kırıklığıyla mekandan ayrılmıştım. Bu olayı anlattığım İzmirli bir arkadaşım ise, "Bana niye sormadın. Topçu'da ne işin var, sen asıl Servet'e gidecektin!" demişti. 

Bu olay bizim Aspava'nın "Soslu soğanlı" mevzusuna benziyor. Ben bir Ankaralı olarak gerçek Ankara Yaprak Döneri yemek isteyen birini Aspava'ya götürmem. Çünkü Aspavalar döner satmaz. Üstüne sos dökülmüş dönere benzer bir şey satar. O da Topçu'da ne işin var diyerek bana yolu göstermişti. Biz de son İzmir seyahatimizde gidilecekler arasına Servet'in Yeri'ni kaydettik.

Servet'in yeri Topçu'nun çaprazında, Topçu gibi Pasaport'un kolay bulunabilecek noktasında.

Mekanda içki içiliyor. Rakı içilen bir lokanta olduğu için o saatte biraz sakin olacağını düşünüyordum. İçeri girince Atina'dan gelen Yunanlı bir masa gördüm. 10 kişi gelmişlerdi. Servet'te gayet keyifli bir şekilde yiyip, içiyorlardı. 

Arkadaşa baktım, "tamam, doğru yere geldik" dedim.

Ustaya "1,5 çöp şiş, öyle sıcak getir ki, yerken ağzım dilim yansın" dedim.

Porsiyonda 15 tane çöpşiş var. 1 şişte, 2 parça ortasında 1 parça yağ var. Arkadaşım yağını ayıkladı ama ben hiç ayıklamadım. Şişteki eti lavaşa sıyırıp, arada bulguru kaşıkladım.

Ankara'da meşhur diye pompalanan bir çöpşişçi vardır. Ekmek arasına çöpşiş koyar, içine soğanı, domatesi basar. Maalesef çöpşiş ekmek arasında, döner gibi servis edilmez! Çöpşiş tabakta olur. Çöpşiş üst üste yığın şeklinde gelir. Önce o asortik manzarayı izlersin, sonra çubuklardan etini kendin sıyırarak yersin. Bunu keyfi budur.

Servet'teki garson halimden anladı. Çöpşiş sıcacık geldi. Etler pamuk gibiydi. Şimdilerde İstanbul'da yaşayan, "Servet'e git" diyen arkadaşım gerçekten bu işi biliyormuş.

Not: İzmir'deki birçok yerde olduğu gibi burdaki çöpşiş de dana etinden yapılmaktadır.

Fiyatlar:
1 porsiyon çöpşiş 20 lira. (Kasım 2014)
1,5 porsiyon gözünüzü ve midenizi doyuracaktır. 

Yol Tarifi:


Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder