Mustafa'nın Kahvaltı Dünyası (Diyarbakır)

Leave a Comment
Sanki daha önce hiç kahvaltı yapmamışım gibi hissettim!..
Sofie'nin dünyası mekanın isminin seçiminde etkili olmuş mudur?

Büyükşehirlerde karşımıza sürekli kahvaltı fırsatları çıkıyor. Cafeler ve restoranlar "kahvaltı tabağı, serpme, brunch, açık büfe kahvaltı" gibi farklı isimlerle müşteri çekmeye çalışıyorlar.

Kahvaltı gibi ucuz maliyetli bir öğün için istenen rakamlar 15 liradan 40 liraya kadar çıkıyor. Ankara ve İzmir fiyat olarak nispeten insaflı. İstanbul'da ise iş çığrından çıkmış durumda, 40-50 liraya bile kahvaltı var. Üstelik rezervasyon yaptırmadığınızda bu fiyatı ödemeye razı olmanız da yetmiyor. Zira İstanbul'daki birçok mekan haftasonu (özellikle pazar günü) full çekiyor. Yer bulmak son derece zor.


Kahvaltı için önünüzde çok fazla seçenek varmış gibi görünse de; aldığınız hizmet ve yediklerinizin kalitesi, ödediğiniz hesapla kıyaslandığında dışarıda kahvaltı için önünüzdeki seçeneklerin çoğunun teker teker elendiğini göreceksiniz. 

Kahvaltı için gittiğiniz mekanda para ödeyip aç kalıyorsunuz:
-Sürekli çay beklenmesi veya bayat çay verilmesi.
-Kişi başı 25 lira olan serpme kahvaltıda, kahvaltılıkların masaya "tadımlık" diyebileceğimiz komik ölçülerde gelmesi. 
-Açık büfedeki kahvaltılıkların piyasadaki en ucuz ürünlerden oluşması (Tavuk katkılı büfe tipi sosis-salam, sahte bal, fabrikasyon tereyağı, bayat ekmekler vs.)
-Fiks fiyatlı kahvaltıya çay ücretinin dahil edilmemesi

Kahvaltı gibi ucuz maliyetli bir öğüne kişi başı 25-30 lira verip, mekandan aç kalktığımız çok olmuştur. Sırf bu yüzden uzun zamandır dışarda bir mekanda kahvaltı yapmıyorum. İşte Mustafa'nın Yeri beni unuttuğum bir gerçekle karşılaştırdı: Kahvaltıcı!

Diyarbakır'ın önemli tarihi noktalarından biri olan Hasan Paşa Hanı

Mekan, Gazi Caddesi'ndeki Hasan Paşa Hanı'nın üst katında. Han, Diyarbakır'ın Osmanlılar tarafından alınmasıyla Sokollu'nun oğlu Hasan Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılmıştır. Diyarbakır'ın tarihine damgasını vuran Hasan Paşa Hanı'nın en önemli özelliği yığma taştan yapılmış olması. Modern mimarideki kolon sistemi olmayan; taş konsolların ve duvarların taşıyıcı özelliği gösterdiği binanın merdivenleri bile yığma taştan yapılmış. Yüksek taş basamaklardan dolayı üst kata çıkmak oldukça zor. Bu yüzden hanın üst katında çoğunlukla gençleri göreceksiniz.

Merdivenler oldukça dik ve yüksek

Kahvaltı ortaya serpme şeklinde geliyor. Porsiyonlar doyuruculuktan ziyade kalite için mücadele ediyor. 2 kişilik serpme kahvaltının porsiyonları az gibi görünse de, masayı donatan tabaklar takdire şayan bir lezzet sunuyor.


Ballı kaymak veya tereyağlı bal bu coğrafyadaki ideal bir kahvaltıda olması gereken, kimsenin hayır diyemeyeceği bir tattır. Avrupa'da koca koca insanların kahvaltı gibi önemli bir öğünde yalnızca mısır gevreği yemesine hiçbir zaman alışamadım. Tam bu esnada yan masamızdaki yabancı turistleri gördüm. Mısır gevreği yerine tereyağlı balı, peynirleri gözlerini kısa kısa yiyorlardı. Bu onlar için sıradışı bir deneyim olsa gerek. 

Tereyağlı bal porsiyon olarak az ama kalite olarak yüksek. Tereyağın fabrikasyon olmadığı resimden de anlaşılabilir.
Van Kahvaltısı'na özgü olmasıyla bilinen Murtuğa, kolay kolay bulamayacağınız türden farklı bir tat. Un ve yumurta ile yapılan Murtuğa'ya çeşitli baharatlar eklenmiş. Tadı biraz kekremsi, şekersiz helvaya benziyor. 


Örgü peyniri. Tadı, rengi, kokusu bile doğal ve lezzetli. Eğer kahvaltıya gittiğimizde "Bim'deki vakumlu örgü peynir bile bundan daha iyi" diyorsak, o zaman dışarda kahvaltı yapmanın bir anlamı kalmıyor. 

Mustafa'nın Yeri'ndeki peyniri gidip mahallenizdeki marketten alamazsınız. Diyarbakır'ın pazar yerlerindeki lokal peynircilerden alınan, doğal örgü peynirini yediğinizde, evdeki kahvaltı ve dışarda yapılan kahvaltının farkı ortaya çıkıyor.


Kahvaltıda salatayı da eksik etmemişler. Neyse ki üstüne nar ekşisi adı altında satılan 'kanserojen' glikoz şurubunu boca etmemişler.  

Salatada aşırıya kaçılmamış. Hafif ve basit bir salata. Sofrada renk olması için düşünülmüş. Salatalık ve közlenmiş kırmızı biber ise ayrı tabaklarda geliyor.


Kolay Kolay başka bir yerde yiyemeyeceğiniz kalitede bir peynir: Sirik (Sirmo) Otundan yapılan Otlu Peynir. Benim bildiğim otlu peynir Diyarbakır yöresine ait değil. Masaya gelen peynir Van'dan belki de Siirt'ten geliyor.

(Gerçek otlu peynirin yapım aşamasında kenger gibi doğal otlar koyun sütüne katılır. Peynirin ekşiliğini ve doğal tadını bu otlar verir).


Ezme de sofradaki yerini alan etkin oyunculardan. Buna ilaveten acıka, çemen ayarında salçalı bir ezme daha var...


Kahvaltının bonuslarından biri meyve salatası. Bizim şansımıza şeftali ve muz düştü. Üzerine döktükleri şurup oldukça gereksiz.

Bazı kişiler kivi reçeli yediklerini söylemişler. Herhangi bir yorum yapamıyorum. Çünkü bizim masamıza kivi reçeli değil, incir reçeli getirdiler. 

2 kişilik incir reçeli porsiyonların ölçüsüyle ilgili karar vermeniz için küçük bir örnek

İncir reçeli beklerken vişne reçeliyle karşılaşabilirsiniz. Çok şanslıysanız kivi reçeli bile yiyebilirsiniz. Artık bahtınıza ne çıkarsa...


Reçel, Patates kızartması, patlıcan ve biber kızartması, siyah ve yeşil zeytin. Ayrıca farklı peynir çeşitleri kahvaltıda önümüze gelenler arasındaydı...


Kavurmalı yumurta serpme kahvaltıya dahil değil. Spesiyal olarak sipariş ediliyor. "Kavurmalı yumurta ister misiniz" diye sorunca hayır diyemedik. Tüm kahvaltıya bir de kavurmalı yumurtanın yükü bindi. Yıllarca dışardaki mekanlarda büfe tipi salam-sucuk ile yapılmış sahanda yumurta yediğim için böyle lezzetli kavurmadan yapılmış bir sahanda yumurta bünyemde tuhaf bir etki yarattı.

Peynirler, peynirler...

Kahvaltıda hatırladığım kadarıyla 5 çeşit peynir var. Otlu Peynir, Tel Peyniri (Çeçil), Örgü Peynir, Beyaz Peynir ve (tam emin olmamakla birlikte) Erzincan Tulumu...

Avluya bakan masalarda oturmak zorunda değilsiniz. İsterseniz; odalarda, yer sofrasında kahvaltı yaparak orient bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı yaparken hanın avlusunu izlemek çok güzel. 

İki kişilik kahvaltı fiyatı Diyarbakır gibi ucuz bir şehir için fazla görünse de, kalitesiyle orantılı olarak oldukça doyurucu. Öğle yemeği (hatta belki akşam yemeği bile) yemeyeceğinizi garanti edebilirim.

Güzel yönleri çok, bunları anlatmak güzel. Fakat tüm bu saydıklarıma buradaki negatif durumları da eklemek zorundayım. 

İnternetten bir resim. Bizim tadına bakamadığımız sigara böreği ve kivi reçeli...

Kahvaltıda standart yok.  Bize incir reçeli gelmişti, başka bir gün gittiğinizde incir reçeli yerine masaya vişne veya kivi reçeli getiriyorlar. Daha önce petekli olarak ayrı tabakta sunulan bal, başka bir ziyaretinizde tereyağlı-bal şeklinde getirilebiliyor.

Bir masaya sigara böreği geldiyse, diğerine gelmiyor veya Tabağa konanların miktarı da değişebiliyor. (Bunları internetteki resimlerden kendiniz de inceleyebilirsiniz). 

Ee haliyle yan masadaki kahvaltılıklara gözü ilişip, "bizim masada neden bunlar yok" diye gönül koyanlar olabilir. Yahut daha önceki ziyaretleriyle kıyaslayanlar olabilir. Bu yüzden mutlaka belli bir standart yakalanması lazım. (Sigara böreği ekstra ücrete mi tabi. Reçel seçimi opsiyonel mi. Bunların netleştirilmesi lazım)


İnternetten başka bir resim. Reçel, bal ve salata farklı. Sigara böreği yok ama yerine dilim salatalık gelmiş... 

Diğer şikayetler ise mekanın kalabalık olması, servis süresinin gecikmesi ve işletme sahiplerinin müşteriye "bir an önce ye, git" muamelesi yapması. Açıkçası biz bunların hiçbirini yaşamadık. Mekanı, Ramazan Ayı'nda ve hafta içi bir günde ziyaret etmemiz bunda ne derece etkili oldu bilmiyorum. Kahvaltıyı biraz beklemek dışında hiçbir servis problemiyle karşılaşmadık. Aksine çayımız biter bitmez çay koymaya gelen güler yüzlü insanlarla karşılaştık.

Mustafa'nın Kahvaltı Dünyası özlediğimiz, istediğimiz kahvaltı sofrasını önümüze getiriyor. Hem de Hasan Paşa Hanı'nın ezoterik atmosferinde. Bozdu diyenler var. Sadece bir kez gittim, bozdu dedikleri hali bile beni yeterince memnun etti. Umarım bu çizgilerini sürdürürler. Tekrar gitmeyi düşündüğüm mekanlardan biri...

Fiyatlar: 
Kahvaltı 15 Lira (Kişi Başı)
Kavurmalı Yumurta 10 Lira (2 Kişilik)
(Ağustos 2014)

Güncelleme:
Kahvaltı 17,5 Lira (Kişi Başı)
2 Kişilik Kahvaltı 45 Lira (Kavurmalı Yumurta Dahil) 
(Mayıs 2015)

Yol Tarifi:


Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder