Fragola (Budapeşte)

Leave a Comment
Peynirli Dondurma Olur Mu!?

Budapeşte'ye gidenler, genellikle (dondurmayı gül şeklinde külaha koyan) Szent Istvan Basilica'nın ordaki dondurmacı,Gelarto Rosa'dan aldıkları dondurmanın resimlerini paylaşırlar. Evet külahınızdaki dondurmanın güle benzemesi güzel. Fakat dondurma lezzet olarak yeni bir şey sunuyor mu? Açıkçası lezzet olarak pek bir farklılık yaratmıyor...

İşte Gelarto Rosa'nın aksine Fragola, sadeliğinin altında sıradışı bir lezzet sunuyor bize. Gül yok, şatafat yok. Ellerindekiler basit külahlar, kornetler ve kuplar ama vitrinin içindeki tatlar pek de alıştığımız gibi şeyler değil.


*Limon-Lavanta
*Sicillian Pistacho  
*Gorgonzola-Pine Nut  
*Camambert 
*Tarçın
*Passion Fruit-Mango
*Fondente (Dark Chocolate)
*After Eight


Burada geçen sene antep fıstığı ve limon-lavanta yemiştim. Bu sene damak portföyüme birçok farklı dondurmayı daha kattım...

Sicilian Pistachio dediği bildiğimiz antep fıstığı. Sicilya bölgesindeki antep fıstıkları Avrupa'nın en iyilerinden biri olduğu için böyle bir isim koyduklarını düşünüyorum. Antep fıstıklı dondurma bizim için tanıdık bir sima gibi görünse de Fragola'daki dondurmayı yediğinizde çok şaşıracaksınız. Dondurma şekerli değil aksine tuzlu. Dondurmadaki tuz şekeri bastırıyor ve antep fıstığının tadıyla kendini dengeliyor. İlk kez tadanlar için oldukça garip bir his. Benim gibi 2. kez gelenler için lezzete keyifli bir geri dönüş. 


Limon ile lavantanın harika birlikteliği beni şaşırttı. Birilerinin çıkıp lavantalı dondurma yapacağını hiç düşünmemiştim. Aynı şekilde cinnamon yani tarçınlı dondurma da ilginç bir seçenek. After Eight ise freeshop'tan tanıdığımız naneli-bitter çikolata. Oreolu, nutellalı dondurma olur da After Eightli olmaz mı?

Çilek, böğürtlen gibi klasik tatları söylemeye gerek duymuyorum. Klasik tatlar derken burada kakaolu dondurma yok. Onun yerine Fondente, yani Dark Chocolate var. Buram buram bitter çikolata tadı gelen bir dondurma düşünün. Şekeri ve çikolatası yoğun. Pistachio ile Fondente'yi (veya Dağ Meyvelerini) birlikte denerseniz, külahınızda tatlı ve tuzlu tatlar karışacak dil hücreleriniz tatlı bir şok yaşayacak :)

Passion Fruit (Çarkıfelek), dondurmasıyla nam salmış bir tropikal meyve. Bizim memlekette de bu meyvenin dondurmasını yavaş yavaş keşfetmeye başladılar. Hatta geçenlerde Tunalı Hilmi'deki Lo&Loud'da denedik ve çok beğendik. Sonra başka gün gittik, "onu deneme amaçlı yapmıştık" dediler. Kobaylık keyfi! :) 

Peynirden dondurma olur mu?

Camambert bir Fransız peyniridir. Genellikle şarapla yenilen dışı sert içi yumuşak bir peynirdir. Genellikle dışı küf kaplı olur. Dondurmalara bakarken Camambert yazdığını görünce afalladım. Peynirli dondurma, onu da geçtim Camambertli dondurma. Evet bu de tahmin edebileceğiniz gibi tuzlu. Damağımız o kadar çok şekerli tatlara alışmış ki, tuzlu bir dondurma yemek çok ilk başta kötü bir fikir gibi geliyor...   


Bu kadarla da bitmiyor. Rotamızı İtalya'ya çeviriyoruz ve içi küf dolu bir peynirle dondurma keyfine devam ediyoruz: Gorgonzola!

Gorgonzola aslında Blue Cheese ile çoğu zaman hemen hemen aynı gibi kabul edilir. Yani frenk bir bakışla gorgonzolaya rokfor da diyebiliriz. Sertlik, ekşilik, küflenmede bazı minör farklar var. 

Fragola'daki bir diğer ilginç lezzet Gorgonzola peynirli dondurma. Tadını nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Diyebileceğim tek şey ön yargılarınızdan kurtulun. Tuzlu dondurmalar beklediğinizin aksine gayet lezzetli.

Dondurmalarda genellikle süt kullanılmış. Fakat sorbe dediğimiz buzlu dondurmalar da var. Paris sokaklarında seyyar sorbecilere, onların önünde biriken kuyruklara denk gelmişsinizdir. Sorbe benim tercihim olmayan bir tür. Bu yüzden hangileri dondurmaların sorbe olduğunu sorabilirsiniz.Tezgahtar gençlerden birine dondurmaları neden tuzlu yaptıklarını söyledim. Farklı bir lezzet sunmak istediklerini söyledi. 

Geçen yaz gittiğimiz Diyarbakır'da, bir deneme yapıp Türkiye'de ilk kez "İsotlu Dondurma"yı ürettiğini söyleyen Diyarbakırlı Dondurmacı Bedih Usta aklıma geldi. Adam acı bir baharattan dondurma üretip, satmıştı. Biz bu isotlu dondurma fikrini uçuk bulurken; insanlar dünyanın başka yerinde, bazılarının "küf kokuyor, ayak kokuyor" diye yiyemedikleri peynirlerden dondurma yapıyor.

Dipnot: Mekanın girişinde Fragola - Olasz Kézműves Fagylalt yazıyor. Budapeşte'de birçok yerde "Kézműves" yazdığını fark ettim. Bu sözcük anlam olarak usta manasına gelse de, dilimize birebir çevirildiğinde "Meşhur" sözcüğünün yerine geçiyor. Fragola - Meşhur İtalyan Dondurması. 

Fiyatlar: 
Dondurma 280 Forint (Şu anki kur ile yaklaşık 0.9 Euro) 
2 kepçe dondurma 560 forint ve 5.5 lira gibi bir rakama denk geliyor.

Yol Tarifi:

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder