Bayram Usta Yaprak Kebap (Ankara)

Leave a Comment
Sözün bittiği yer!


Ankara'nın Medar-ı İftiharı diyebileceğim bir lezzet. Tek kelime abartı yok!..

Gölbaşı'na giderken Ufuk Üniversitesi'ni geçince PO'nun içindeki küçük, köhne dükkanında 2011 senesinde keşfettim Bayram Usta'yı. O günden bugüne sıradışı lezzetiyle, ikramlarıyla ve ilgili servis elemanlarıyla kalitesini hiç bozmadı. Böyle olunca da, mevcut müşterisini kaybetmediği gibi kulaktan kulağa yayılarak müşterilerine yenilerini de ekledi.

Benim favori mekanım Po'nun içindeki şubesi fakat geçen gün Çukurambar'a açtıkları yeni şubesine gittim. Orası da şahane olmuş. Bayram Usta, şu an Turan Güneş ve Çukurambar ile birlikte 3 şubeye sahip.


İkramlarda salata daima mevcut. Salata garsonun haleti ruhiyesine göre "güzel" ile "muazzam" arasında gidip geliyor. Misal birkaç ay önce eski müşteri olmamdan mütevellit ricam üzerine şef garsonun 2 kişilik masamıza getirdiği salata hakikaten enfesti. Salatada net bir standart yok


Küçük meze tabağında gelen Yoğurtlu Semizotu yemekten önce salatayla çok güzel gidiyor. Yoğurt kıvamlı ve lezzetli.

Yoğurtlu Patlıcan favorim olmamakla birlikte kesinlikle birçok kişinin damağına hitap edebilecek lezzette bir meze. Patlıcan oranı fazla, yoğurt tadı biraz zayıf kalıyor. Mezedeki patlıcan tadını biraz yoğun tutmak istemiş olmalılar. Garsondan ikinci tabağı istemeniz kuvvetle muhtemel.


Menüdeki bir diğer ikram ise Humus. Buranın humusunu başarılı buluyorum. Fakat geçen gün gittiğimizde humusun kıvamını tam tutturamamışlardı. Usta humusu az çekmiş, su ilavesini de tam tutturamamış. Bu durumda kaymak gibi bir humus yemek de mümkün olmadı tabi. Normal şartlarda humusu nefis olur. Mezelerde ayrıca Sumaklı Közlenmiş Soğan ve Ezme mevcut. 


Bayram Usta'da Adana Kebap ve Şiş gibi çeşitler de var fakat benim tercihim burayı efsane yapan Yaprak Kebap. Sayamayacağım kadar çok gittim fakat Yaprak Kebap'tan başka bir şey yemek aklımın ucundan dahi geçmedi :)

Dana etinin sinirsiz sırt bölgesinden alınan et o kadar iyi terbiye edilmiş ki, marinat etin tadını hiç bastırmıyor. Oldukça yumuşak bir et, içinde bir gram dahi sinir yok. "Pamuk gibi" tabiri resmen anlamını buluyor. Etlerin kuzineli ocakbaşında kömür ateşinde piştiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum.

Yaprak Kebabı kesinlikle denemelisiniz. 1.5 porsiyon denemeyin et soğuyor. Soğuyunca da et yemenin anlamı kalmıyor. Önce 1 porsiyon söyleyin, yetmezse 2 kişi ortaya 1 porsiyon daha söyleyin. 

Geçen gün garsonla yaptığımız muhabbette küşleme sattıklarını öğrendim. Küşleme bizde var dese de, Antep'te saat 3'te gidip, kalmadığı için küşleme yiyememiş biri olarak; küşleme diye kuzu bonfile satılmasından çok korkarım :)

Eğer mideyi doldurmazsanız, yemeği Dondurmalı İrmik Helvası ile finalize edebilirsiniz. İrmik tencerede uzun süre ve hızlı el hareketleriyle karıştırılırsa, incecik olur ve ağzınıza attığınızda tatlıyı yemenize gerek kalmaz, çünkü o ağzınızda erir. Kebapçı olmasına rağmen (tuhaf bir şekilde) kebaplarından çok irmik helvası konuşulan Emek'te meşhur bir kebapçı vardır. Öyle yerlerde irmik için sıra bekleyeceğinize gelin burada et yiyin. Aradığınız irmik helvası tadını burada da bulacaksınız. En azından irmik için sıradan bir kebaba şişkin hesap bırakmamış olursunuz.

Fiyatlar: 
Adana Kebap - Kuzu Şiş - Yaprak Kebap: 21 Lira
Tatlılar: 9-10tl
(Mayıs 2015)

Güncelleme: 
Adana Kebap - Kuzu Şiş - Yaprak Kebap: 25 Lira
(Temmuz 2015)

Yol Tarifi: 

               
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder