Legenda Sörfőzde (Budapeşte)

Leave a Comment


Memleketimizde seyyar esnaf bilhassa gece gezenler için olmazsa olmazdır. Gündüz sakin olan kaldırımlar geceleri köfte-kokoreç tezgahlarıyla dolar. Maliyeti 50 kuruş olan pilava 5 lira verirken zerre hüzün yaşamayız. Gecenin 2'sinde indirdiğimiz adana dürüm mide asidini coşturacak mı diye asla düşünmeyiz. Midede kilit parke taşı gibi yatıp, sabaha kadar sindirilmeden duran bu yiyecekleri yerken vicdan azabından zerre eser taşımayız. İşte Türk insanı için seyyarda yemek yemek bu kadar vazgeçilmezdir. Hijyen? Farkındaysanız ondan bahsetmeye bile gerek duymadım :)


Budapeşte, çok sevdiğim için benim sıklıkla ziyaret ettiğim bir şehir. Tarihi yerleri bir nebze olsun biliniyor. Kısa bir araştırmayla şehrin önemli noktaları ve tarihi alanlarını tespit etmek, iyi bir internet kullanıcısı için çok da zor değil. Ama yurtdışında ne yiyeceğini tespit etmek, bununla ilgili karar vermek zor iş. Hele hiç yemediğiniz bir yemekse, belli bir miktar para verip, şansınızı denemek zorundasınız.

Mesela Geleneksel Macar mutfağından bir yemekle başlayalım. Kaz ve Ördek eti kıymasıyla yapılmış lahana sarma. Kaz ve ördek kıymasıyla, dolma ve sarmaya macar usülü, farklı bir bakış. Kaz eti çok pahalıdır. Benim bildiğim yazın kaz yenmez. Kaz soğukta yenecek lezzete ulaşır ve lezetli bir kaz karlı mevsimlerde yenir. Yaz günü kazlı dolma yemek açıkçası bana biraz tuhaf geldi. Yağda kızartılmış domuz but, domuz etinden yapılmış meşhur paprikalı macar sosisi ve aslında bir çorba olan gulaş.

Bu arada Kapuska'nın, Slav mutfağıyla birlikte Macar mutfağını da ciddi şekilde etkileyen Kaposzta (Lahana) sözcüğünden dilimize geçtiğini de hatırlatayım.


Macar mutfağından kısaca bahsettikten sonra Antikacılar Çarşısı olarak da bilinen Gozsdu Udvar'a doğru ilerleyelim. Gozsdu (Okunuş: Goju), gündüzleri pasaj boyunca antika tezgahlarının olduğu bir yer. Mekanda sıra sıra publar var. Özellikle akşam saatlerinde burası çok güzel oluyor. Gündüz bazı saatlerde sakin olsa da, akşama doğru oldukça kalabalıklaşıyor. Akşam yemeğinde Gozsdu'daki bu publarda yemek yiyip, bir şeyler içebilirsiniz. 


Budapeşte de Türkiye gibi seyyar yiyeceğin sevildiği bir yer. Tabi Avrupa'da seyyar yemek kültürü Türk toplumu gibi gelişmemiş. Beklentilerinizi oldukça düşürmeniz lazım. Burada seyyar yemek deyince akla Burger Karavanları geliyor. Mesela bunlardan en ünlüsü Zing Burger'dir. Fakat yolumuzu bir türlü Zing'e düşüremediğimiz için biz de Legenda'ya gittik. Legenda Sörfözde aslında hamburgerinden daha çok birasıyla öne çıkan bir yer. Mekan ev yapımı biralarıyla nam salmış. Budapeşte'de bira için seçenek çok ama beer factory sevenler için burası iyi bir tercih.


Resimde de görebileceğiniz gibi pale ale, lager, cider gibi farklı türlerde biraları var. Başka türlerde de elbet vardır. Fakat yemeğin yanında tercihim vişneli cider oldu.


Hamburger seçimi olarak çoğunluğun tercihi, sığır etinden yapılmış olan Legenda Burger'di. İçinde marul, domates sosu, kızarmış soğan, cheddar bulunuyor. 

Royal Flush'ın farkı ise mayonez, domates ve coleslaw içermesi.

Fark vererek; farklı peynirler, bacon, ekstra burger köftesi ilavesi yapmak mümkün. 

Hamburgerleri fena sayılmaz ama damağımda eksikliğini hissettiğim şeyler oldu. Buradaki en büyük eksiklikler mantar, hardal ve patates...


Handmade Burger seven biri; grain mustard (tane hardal), ballı hardal ve jack daniels barbekü sosu gibi ekstraları illa ki arıyor. Her ne kadar burgerin yanında patates kızartması yemesem de, patates kızartması kesinlikle verilmeli. Çünkü birçok kişi burgerin yanında patates kızartması yemeyi seviyor...


Legenda Sörfözde (Efsane Biracı) ismine sahip bir mekan, biranın yanında çerez olarak yenmesi için bile patates kızartması vermeliydi. 

Gecenin bir vakti 150 gramlık dev burgeri vurup, mideyle vicdan muhasebesine girmek değişik bir his. Ama bir Ankaralı bunu tercih eder miydi? Büyük olasılıkla güzel bir kokoreci, lavaşı yağlanmış bir dürüm döneri ya da ekmek arası köfte-tavuk (karışık) yiyip, geceyi altın vuruşla bitirmeyi yeğlerdi.

Biz yurtdışında çoğu kez aç kalırken; bizim lokantalarda, seyyarlarda turistleri gözü dönmüş gibi yemek yerken görüyorum. Yurtdışında en âla restoranlarda bile; Hacıbayram'da döner yiyen turistin gözünün dönmüşlüğünü, aldığı hazzı yaşayamadım. 

Ülkemizin değerini bilelim. Afiyet olsun... 

Fiyatlar: 
Legenda Burger: 1190 Forint ~ 20 Lira
(Bacon ilavesi +3 Lira)
Royal Flush: 1190 Forint ~ 20 Lira  
All-In: 1990 Forint ~ 20 Lira
(Legenda/Ekstra Et-Peynir+Bacon)

El Yapımı Bira: 6500-7800 Forint (50cl)
(Ağustos 2014)
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder