Germeç Piliç (Ankara)

Leave a Comment
Germeç Piliç, birçok kişi için Ankara'da "tavuk" denince akla ilk gelen yer

Tavuk döner memleketin en çok tüketilen fast foodu. Bunda en büyük faktör ucuz olması tabii ki. 12-13 liralık et döner yerine 4-5 liraya karın doyurmak özellikle öğrenciler için son derece mantıklı.

Bu pek bilinmez ama maliyeti düşürmek için genellikle son kullanma tarihi yaklaşmış ürünler kullanılıyor. Birçok yerde adı sanı bilinmeyen fabrikaların ürünleri tercih ediliyor. Bu yüzden ben her yerde tavuk yemiyorum. Bu yazıda size, güvenle ve ağız tadıyla yemek yiyebileceğiniz bir tavuk restoranı olan Germeç Piliç'ten bahsedeceğim.


Germeç, Gençlik Caddesi'nde Ordular Sokak'ta. İlk gidişte yerini bulmak zor. Çünkü dükkan, bir binanın alt katı. Yeri ilk başta garip gelse de, zamanla alıştık.

Tavuk döneri hakkıyla yapan bir yer arıyorsanız burası tam adresi. Tercihim yarım lavaşın içine 1.5 porsiyon. Garnitürlü geliyor ama ben içine sadece Germeç'in özel sosundan ilave ettiriyorum. Böylece tavuğun lezzetini daha fazla alabilirsiniz. 

Dönerin sıcak gelmesi ise en önemli noktalardan biri. Birçok yerde döner kesilip tavada bekletilir ve bu yüzden önünüze soğuk halde getirilir. Et yemeği kesinlikle soğuk yenmez. Yemeğin sıcak gelmesi benim için ekstra puan.


Tavuk yemekleri veya Pilavüstü Servis Döner de yiyebilirsiniz. Bu durumda masa şahlanıyor ve ortaya salatanın yanında nefis bir ezme geliyor. Domates ezmesi muazzam! Ankara'da yiyebileceğiniz en güzel ezmelerden biri.


İlk başta ezmeyi tabağa bol bol koyarlardı. Şimdilerde tabak eskiye oranla biraz fakirleşti. Son zamanlarda acı miktarını da artırdılar. Acısı artınca sanki daha güzel oldu.  Germeç'in ezmesine hasta olan biri olarak bu tabaktaki ezme açıkçası bana yetmiyor.

Mekanın tavuk çevirmesi yani kızarmış pilici meşhur. Eğer bu yazıyı aç karna okuyorsanız, iştahınız iyice açılmış olabilir. 

Germeç'in kızarmış piliçleri iri ve lezzetli. Buraya kadar her şey normal. Ama çok önemli olan bir şey var. Çoğu yerde kızarmış piliçten ağır ve tuhaf koku gelir ya. İşte Germeç'teki piliçlerde bu garip koku yok. 


Mekanda sadece müdavimlerin tercih ettiği gizli bir hazine, saklı bir cennet var. Garsonların kelebek dediği Tavuk Kaburga kesinlikle tadılması gereken bir yemek.

Kelebek dedikleri bölüm, her tavukta sadece bir tane bulunur. Bunu nasıl anlatabiliriz. Bir sığırdan ortalama 300 kilo et çıkar. Sığırın hareketli kısımlarından biri olduğu için yağlanan ve lezzet kazanan sırttan çıkarılan çok küçük bir bölümden "tütünlük" adı verilen bir pastırma çeşidi yapılır. Bu et, kuşgönü yapılan shortloin (antrikot) kısmından bile kıymetlidir. 

Tütünlük yapılacak işte bu et, 300 kilo et veren bir sığırda yalnızca 1 kilo bulunmaktadır...


Menüde "lokum gibi" diye betimlenen, garsonların çok lezzetli diye ısrarla önerdiği kaburga yani kelebek de tavukta işte böyle bir noktadır.


İçinde tek parça ince ve basık bir kemik var. Göğüs eti gibi ama but, pirzola gibi yağlı. Görünüşü ise tavuk kanadına benziyor. Yani tavuğun her bölgesinden bir şey andırıyor. Adeta voltran. 

Kızarmış tavuk parçaları muazzam görünüyor. Kelebeği bazı soslarla marine etmişler. Tavuğun marine edildiği sosa bir miktar sarımsak konduğunda, pişirildikten sonra yemekten hafif ve tatlı bir sarımsak kokusu gelir. Mesela Taksim'deki Hala Mantı tavuğu bu şekilde soslar. Böyle yazınca tuhaf geliyor ama sarımsak tavuğun lezzetini ikiye katlayan bir şeydir. Germeç'in kelebeğinde de hafif hafif sarımsak tadı geliyordu. "Garsona sordum, hazırlandığı sosta olabilir, bilmiyorum" dedi.

Kelebeğin tadı güzel ama tadı kadar yemesi de güzel. Ortasından çıkan kemik daha önce tavuğun böyle bir kısmını yemediğiniz için sizi biraz şaşırtacak. 

Germeç her tavuktan bu küçük parçayı tek tek çıkarıp, menüsüne koyan nadir restoranlardan biri. Ee boş yere tavuk deyince akla Germeç gelir demiyoruz :)


Genellikle spor öncesi tükettiğim, hafif acılı biberlerle pişirilen, az yağlı tavuk şişi sona bıraktım. Tavuk şiş doğru pişirilmiş. Yeşil biberler tavuk şişe lezzet katıyor. Spor ve rejim yapanlar için ideal. Fakat Germeç her şeyin hakkını verdiği gibi bunun da hakkını vermiş. Ortaya tepeleme tavuk geliyor. Eğer az yiyen 2 kişiyseniz, 1.5 porsiyonu ortaya söyleyebilirsiniz.

Yemekten önce ortaya tavuk çorba ve garnitüre ilave olarak tava yoğurdu söyleyebilirsiniz.

Germeç uygun fiyata, güzel yemekler yemek ve tıka basa doymak için ideal bir mekan. Öğle yemeklerinde çok kalabalık olsa bile tecrübeli elemanlarıyla bekleme süresini asgari düzeye indirebiliyorlar. 

Anıttepe'deki merkezi ve Dikmen'deki şubesinin haricinde başka bir restoranı yok. Belki ilerleyen zamanlarda Kızılay gibi bir ana artere şube açarlar. Benden söylemesi; O zaman Germeç kendini aşıp, Ankara efsanesi olur.

Dipnot: Mekanın tek eksi yönü pis tuvaletleri. Umarım o tuvaletleri elden geçirip, düzenli olarak temizlik yaparlar. 

Fiyatlar:
Edit: Son fiyat güncellemesiyle birlikte bazı yemeklerin fiyatlarında %10 artış olmuştur. Piliç şiş gibi yemeklerin fiyatı 10 liradan 12 liraya yükseldi. Güncel menü yakında yüklenecek...


Yol Tarifi:
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder