Dağkapı Ciğercisi (Diyarbakır)

2 comments

Ciğer, sakatat yemeyen bazı kişilerin tüketmediği, tüketenlerin ise müptelalık derecesinde sevdiği bir kebap.

Büyükşehirlerde ciğeri küçük kuşbaşı parçalar şeklinde doğrayarak pişiriyorlar. Ciğer zaten zor pişen bir et değil. Bu kadar küçük kesmek ciğeri kurutuyor ve tadını bozuyor. 

O yüzden ciğeri küçük ebatlarda kesmek doğru değil...


Dağkapı Ciğercisi, Dağkapı Meydanı'na 2-3 dakika mesafede. Işıklı led tabelası var. Fakat ben Dağkapı Ciğercisi'nin burası olduğuna inanmakta biraz zorluk çektim. Çünkü buraya normal bir restorana girer gibi girilmiyor. İki bina arasındaki dar bir aralıkta tabela görünce şaşırdım. Acaba yanlış yere mi geldik diye çevreyi dolaştık. Fakat gerçekten meşhur ciğerci buradaymış. Evet mekana iki bina arasındaki boşluktan giriyoruz. Burası aynı zamanda bir çıkmaz sokak.


Mekana 2 bina arasındaki boşluktan giriyorsunuz. İçerisi yeni yapılmış ve iç mimarisi bitmemiş bir binayı andırıyor. Ocakbaşı binanın içinde değil. Seyyar araba gibi dışarda duruyor. Avlu ve çevresindeki sandalyelerde herkes ciğer yiyordu. Katları çıkınca, her katta oda şeklinde bölümler vardı. Teras kat da varmış ama kapalıydı o yüzden çıkamadık.

Özetle; Mekan, salaştan ziyade, bitmemiş bir inşaatın her katında, her odasında yemek yenilen bir yere benziyordu...


Ramazan'da Diyarbakır'da aç kalacağımı düşünürken, Dağkapı'daki mekanlarda karşılaştığım manzara çok ilginçti. Şehrin dinamiklerine aykırı şekilde ramazanda tüm restoranlar hıncahınç doluydu. 

Burası, yani Hüseyin'in Yeri ise bir Diyarbakır efsanesi olduğu için Ramazan'da bile yer bulmak oldukça zor. Kapıda yer bekledik. Boşalır boşalmaz, oturduk. Öyle ağzı açık beklemek yok. Anında başkası oturur!


Garsonlar bu talebe hizmet vermekte çok zorlanıyorlar...

Yemekten önce sumaklı soğan, salata ve ezme geliyor. Bize ezme getirmediler. Bu kadar yoğunluğu ne mekan, ne de garsonlar kaldırabiliyor. Ezmenin gelmesini beklemek yerine, hiç istememeyi daha mantıklı bulduk. Salata vasattı...Dağkapı'da Ciğer porsiyon 4 şiş şeklinde geliyor. Fakat gördüğünüz gibi bize 3 şişi layık gördüler. Yakışmadı!..

Şişi incelerseniz, buradaki ciğerlerin de iri parçalar şeklinde olduğunu göreceksiniz. Tek şişte 4 iri ciğer parçası, ortada pişmesi için yağ var. Ciğer genel olarak kullanılan pamuk gibi tabirinin aksine biraz sert. Fakat son derece doyurucu ve iri parçalar olduğu için ciğer tadını daha iyi alabiliyorsunuz. Avdo'nun Yeri yazısında eleştirdiğim ocağın üstünde kalan yanmış kalıntıların yapışma olayı, bu kadar kalabalığa rağmen Hüseyin'in Yeri'nde yok. Ciğerlerin üstündekiler etin kendi közü. Bu yüzden temiz bir ciğer tadı alabiliyorsunuz.


Dağkapı Ciğercisi abartıldığı kadar iz bırakamadı bende. Mekanda çok ciddi bir hijyen sorunu var. Örneğin masaların temizlenmesini birkaç kez rica etmek gerekiyor. 

Garsonlar servise yetişemiyor. Ezmenin gelmemesi, salatanın baştan savma olması... Hem de tüm bunların ramazanda yaşanması daha da ilginç. 

En ilginç olanı da 4 şiş gelen ciğerin bize 3 şiş getirilmesiydi. Bir mekan porsiyonunu müşteriye veya yoğunluğa göre değiştirir mi? 3 şiş kesinlikle olamaz. Çünkü hiçbir kebapçıda şişlerin toplam sayısı tekil olamaz. Bunun sebebi de şiş kebap kültüründe 1.5 porsiyon geleneğinin yerleşmiş olmasıdır. O yüzden şiş kebap daima 2 veya 4 gibi çift olarak servis edilir.

Sonuç olarak Dağkapı Ciğercisi, özellikle hijyen, servis ve etik açıdan beni hiç memnun edemedi...

Fiyatlar:
Ciğer Şiş 10 Lira (Porsiyon)
Ayran       1 lira  (Açık Ayran)
(Ağustos 2014)

Fiyatlandırma çok iyi. Biz her ne kadar 3 şiş yemiş olsak da, 4 şiş iri parçalı porsiyon ciğer, 10 lira gibi güzel bir fiyatlandırmayla takdiri hakkediyor. Son derece doyurucu. Mekanın kalabalıklığı da bu fiyatlardan olsa gerek...

Keşke bu fiyatlandırmayı diğer etkenlerde de gösterebilseydiler...

Yol Tarifi:

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum:

  1. Diyarbakır'da Umut Ciğercisi'ne gidilir, porsiyon 6 şiştir ve kesinlikle tatmin eder.

    YanıtlaSil
  2. Ne çetrefilli adamsın çocukluğumdan beri sürekli giderim buraya ne hijyen sorunu oldu ne porsiyonum eksik geldi müşteriye davranış da hep tatmin ediciydi

    YanıtlaSil