Avdo'nun Yeri (Ankara)

3 comments
Gariban Babası!..

Avdo'nun Yeri, Dışkapı Pazarı'nın sevilen yerlerinden biriydi. Fakat nedenini bir türlü öğrenemediğimiz bazı gizli mihraklar Dışkapı Pazarı'nı yakınca ortada ne pazar kaldı, ne de Avdo!

Müşterileri, genel olarak Dışkapı Esnafı ve Dışkapı SSK çalışanları olduğu için Avdo'nun farklı bir muhite gidip, yeniden kendini ıspatlamaya çalışması anlamsız olurdu. O yüzden Dışkapı'da cadde üzerinde bu yeni, mütevazi mekanını açtı.

Avdo'nun eski bir müşterisi olarak adana kebabı biraz kuru buluyorum. O yüzden her zaman söylediğim gibi ciğer ve et şiş söyledim. 


Ciğer şiş, Ciğerci Apo, Kesman gibi yerlerde takılan, porsiyona 25 lira veren ciğer müptelalarını yeterince tatmin etmeyebilir. Fakat ciğeri mükemmel olmasa bile çoğu iddiali kebapçının ciğerinden çok daha iyi. Çift porsiyon ciğer, üzeri hafif kimyonlu geliyor. Porsiyonu 10 lira ve Balgat'taki ciğercilere ödediğiniz 25 lirayla önünüz bayram yerine dönüyor. Tamam ikramlar, salata gibi şeyler çok başarılı değil. Bunu kabul ediyorum. Fakat 25 liraya ezme, soğan, salata yemiyorsunuz; et yiyorsunuz! Misal bazı kebapçılar gibi masaya gelen tabakta bize ciğerden çok yağ parçaları itelenmiyor. 

Alt grup için değil, assolist için para ödüyorsunuz. Özetle, aynı fiyata patlayıncaya kadar lezzetli ciğer yiyorsunuz. 

Dana Et şiş kolajeni bol olduğu için biraz sert

Benim asıl tercihim ise Dana etinden yapılan Et Şiş. Biliyorsunuz; kuzu şişi, kokması ve bazı hassasiyetler nedeniyle herkes yiyemiyor. Bir de kuzu etinin lezzetli olduğu dönemler değişken. Etin alındığı yer ve hazırlama işlemleri de uğraştırıcı. Abdurrahman Usta bunun yerine Urfa usülü et şişi tercih etmiş. 

Et şiş, 2 şiş geliyor. Her şişte 6 parça et 2 parça yağ var. Etler, dananın kolejeni bol, kaslı tarafından seçildiği için biraz sert. Sert dedim diye çok sert sanmayın. Gayet lezzetli. Kolajen doku çok olduğu için bu etteki protein oranı daha yüksektir. Haliyle daha doyurucudur. Abdurrahman Usta et şişi çok pişirmiyor. İçini yumuşak ve sulu tutmaya özen gösteriyor. 1,5 porsiyon istediğinizde fazlasıyla doyacağınızın garantisini veririm. 

Tavsiye: Birer porsiyon ciğer, ortaya bir porsiyon et şiş söyleyin


Şimdi gelelim eleştirilere...

Mekanın sahibi Abdurrahman Abi genellikle kalender ve mütevazi biri. Zaten önümüze sunduğu yemeğe biçtiği fiyattan bile öyle biri olduğunu anlayabilirsiniz.


Fakat eti pişirme konusunda biraz keyfekeder davranıyor.


Pişen etin ızgarada bıraktığı kömürleşmiş kalıntıları belirli aralıklarla temizlemesi lazım. Izgarayı belirli bölümlere ayırmalı. Örneğin ciğer pişirdiği yerde, et pişirmemeli. Çünkü bu tip pişirme yemeğin lezzetini götürür. 


Yaptığı kebaplar lezzetli ama resimlere baktığınızda kebap sizi kendinize çekmiyor. Et şişin aşırı pişirildiği için yanmış olduğunu sanabilirsiniz. Örneğin resimdeki et şiş çok iyi pişirilmişti. Fakat ızgara artıklarını temizlemediği için üzerindeki kalıntılar ete yapışmış. Bu durum hem görüntüyü, hem de yemeğin lezzetini azaltıyor.


Avdo, Birkaç revizyonla, birçok yere kafa tutacak bir hale getirebilir kebaplarını.


Zorunlu Edit ve Uyarılar:
1) Alt kattaki tuvaletler çok pis. Tuvaletler ve o kattaki ardiye çok kötü kokuyor. Tuvalete giden biri bir daha burada yemek yemez benden söylemesi. 

2) Eti parça etten kendileri kesip, şiş yapıyorlar. Fakat bazen et beklemeden pişiliyor. Beklemeyen taze ette tuhaf bir koku oluyor ve sert oluyor. Etin lezzet kazanması için beklemesi lazım.

Fiyatlar: Kebap Fiyatları 10 Lira (Mart 2016 Güncelleme) 

Avdo'nun Yeri mahalle arasındaki uyduruk kebapçılardan bile daha uygun bir fiyat politikasına sahipti. Yeni yerinde de bu tavrını sürdürüyor. 

Ankara'nın hemen hemen hiçbir yerinde 8 liraya ciğer, et şiş yiyemezsiniz. Diğer kebapçılardaki 16-20 lira bandındaki fiyatları görünce, Avdo, et yiyerek doymak için müthiş bir seçenek. Umarım böyle devam eder...


Güncel Fiyat Listesi:

Diğer lokantalar gibi burada da zamlanma olmuş. Fiyatlarda %15-25 arası artış var. Ankara'daki birçok mekanda %30-50 seviyesinde zamlardan sonra fiyatları zaten ziyadesiyle uygun tutan Abdurrahman Dayı'nın %25 zammı bana insaflı geldi. Kırmızı et dışındaki kalemlerde zammı düşük tutmaya çalışmış.

İçecekler 1,5-2,5 lira civarı
(Temmuz 2015)Yol Tarifi: 

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

3 yorum:

  1. Birşey Soracam, Ordaki Çalışan Oglunuz, Sakallının İsmi Ne Oglunuz Olan Ama İsim Soyisim Nedir ? Lütfen Bildirirmisiniz... Acill

    YanıtlaSil
  2. Bana Orda Çalışan SİPARİŞÇİ Hakanın İnstagram Hesabını Atın Lütfen Ona Ulaşmam Lazım... Çok Acill

    YanıtlaSil