Şanlı Miroğlu (Şanlıurfa)

Leave a Comment

Öncelikle size bir tavsiye vereyim. Ramazan ayında Güneydoğu turu yapmayın. Neden mi? Çünkü aç kalıyorsunuz:) Diyarbakır hadi neyse de, özellikle Urfa'da açık lokanta bulmak çok zor. Hele daha önce kaydettiğiniz, Urfa'nın önemli lezzet noktalarından başka yerlerde yemeyi düşünmüyorsanız, büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

İşte böyle bir günde, Urfalıların Yenişehir dediği yerde Emniyet Caddesi'ndeki Miroğlu'na gittik. Urfa'ya has tatlı Billuriye, Fıstıklı Kadayıf ve çok övülen dondurmasını denemek istedik. Maalesef mümkün olmadı. Sıcağın alnında gittik ve kapalı olduğu için geri geldik...

İftardan sonra tekrar yola çıktık. Urfa'ya gelip, Miroğlu'nda bir şeyler yemeden dönmek olmazdı. O yolu 2. kez gelip, hiçbir şey yiyemeden yine geri dönseydik, benzin döküp, mekanın önünde kendimi yakardım herhalde. Fakat bu sefer şans yüzümüze gülmüştü...


Künefe yerine Fıstıklı kadayıf ve dondurma tercih ettim. Tepsideki son kadayıfı bana verdiler. Yani biraz geç gelsem, kadayıf da yiyemeyecektim:)

Kadayıf biraz kuruydu. Fakat son derece lezzetliydi. Özellikle Diyarbakır'da yaşadığım künefe hüsranından sonra buradaki tatlı parti olsa iktidara gelirdi.

Tatlının yanında dondurma istedim. Dondurmasının iyi olduğuna dair tüyolar almıştım. O yüzden 2 porsiyon yerine 4 porsiyon yiyerek insanlıktan çıkmayı tercih ettim. Fakat dondurma tabağı önüme geldiğinde küçük çapta bir şok yaşadım!..


Bana yetmez diye 4 top dondurma istedim. Fakat önüme gelen dondurma -abartmıyorum- 3 kişilikti! Porsiyonlar son derece büyük.

Mesele sadece porsiyonların büyük olması değil. Dondurmalar süt ve doğal ürünlerle yapıldığı için buradaki mekanlarda yediğiniz gibi 3-4 kepçe dondurmayı kolayca yiyemiyorsunuz. Gayet kıvamlı, yoğun bir dondurma. Renkleriyle ilgi çeken fakat içindeki sütün az olması nedeniyle kıvamsız duran ve kısa sürede eriyen havalı Gelatoların yanında Miroğlu'nun dondurması Koca Yusuf gibi. Onunla uzun süre mücadele etmeniz gerekecek.


Burada dondurma yiyecekseniz sade dondurmayla midenizi doldurmayın. Ceviz, Badem ve Antep Fıstık benim diyen dondurma dükkanına taş çıkarır.

Dondurmada ürünleri öyle bol kullanmışlar ki; antep fıstıklı dondurmada, antep fıstığı yan roldeyken, kendini aşıp, resmen başrole soyunmuş. Resimlerde de göründüğü gibi dondurmaların içinden fıstıklar, cevizler etrafa saçılıyor. Dehşet. böyle bir dondurmayı Ankara veya İstanbul'da yemek şu an için imkansız görünüyor.


Bu da Urfa'nın meşhur tatlısı Billuriye. Diğer adı da Halep Tatlısı. Tepsideki duruşu son derece masum ve zararsız görünüyor. Fakat bir lezzet bombardımanı. Antep fıstıklarıyla yapılmış fiberglassa benzeyen bir görüntüsü var. Çok lezzetli fakat yoğun Antep Fıstığı içerdiği için çok fazla istemeyin. Bitirmekte zorlanabilirsiniz. Şu an için bu tatlıyı yiyebileceğiniz belki de tek yer Urfa.Miroğu, ilk bakışta bana, yeri ve dükkanın boyutları nedeniyle mütevazi, kendi halinde bir mahalle tatlıcısı izlenimi vermişti. Bir ara yanlış/taklit Miroğlu'na gelmiş olabileceğimizi bile düşünmüştüm. Özellikle iftar sonrası önündeki kıyamet kalabalığını gördükten sonra doğru yere geldiğimizi anladım. Bazıları büyük ve şatafatlı dekorasyonlu yerlerde daha iyi şeyler yiyeceğini ve daha iyi hizmet alacağını düşünüyor. Bence ön yargılarımız kırmalıyız ve daha mütevazi olmalıyız. Bu sayede girdiğimiz her küçük dükkan lezzetin kapısını açmak için bir şans olabilir...

Fiyatlar: Dondurma 15-16tl (kg)
               Dondurma 2tl (Porsiyon)
               Tatlı 7tl (Porsiyon)

(Ağustos 2014)

Yol Tarifi:
Buraya gitmek için Emniyet  Caddesi üzerinden geçen bir otobüse binmeniz gerekiyor. Emniyet Caddesi ile Yunus Emre Caddesi'nin kesiştiği göbeğe yakın bir noktadan geçen araca binmeyi unutmayın. Emniyet Caddesi çok uzun ve bazı araçlar bazı noktalarından caddeden başka yöne sapıyor. 


Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder