Franco Burger (Ankara)

1 comment
Küçük ama etkili!

Son zamanlarda açılan mekanlarla iyice önem kazanan Bahçeli 3. Cadde'de mütevazi bir butik hamburger dükkanı açıldı. Sessiz sedasız ama etkili geldiler. Zira Franco'ya 1-2 kez giden iyiden iyiye buranın müdavimi oluyor.

Mekana arabayla gidecekseniz; Starbucks Beşevler ve Çağdaş Market'in olduğu 3. cadde'nin başlangıç noktasından girip, caddenin hemen hemen en sonuna kadar gidin. Küçük olduğu için gözünüzden kaçabilir. Mekan, Cafe Del Mundo'nun karşısında. 


Menü yok. Buyrun panomuza bakın diyorlar. Hamburger sadece köfte ile biraz yavan kalacağı için ekstra ile takviye etmemiz gerekiyor. İlk tercihimiz Cheddar+Mantarlı Burger oldu.

Domates diliminin üstüne konuşlanmış burger köftesi; boca edilmiş cheddar ve mantarlar ve yeşillik...


Benim tercihim açıkçası cheddar+mantar olurdu. Cheddar+mantar lezzetiyle öne çıkıyor. Fakat farklı bir tercih denemek isterseniz. Yumurta+Bacon+Blue Cheese konfigürasyonu doyuruculuk yönünden oldukça iyi. Burgerin içindeki yumurta bizim damak zevkimiz için ne kadar cezbedici. Ee tabi o biraz tartışılır. 


Burgerlerin içinde hardallı (Franco Sos) bir sos var. Bana göre hamburger ile hardal müthiş bir ikili. Hardalı biraz seyretmişler ve yoğun ve hafif tuzlu-ekşi tadını azaltmışlar. Güzel olmuş fakat burgeri hardal ile servis etmeseler, bu sos tercihini de müşteriye danışsalar harika olurdu.

Mesela ballı hardal, tane hardal, acılı hardal gibi fransız usülü hardallarla ve Jack daniels'ın 3 çeşit barbekü sosunu opsiyonlara ekleseler. Ortaya çok farklı lezzetler çıkabilirdi.

 Yumurta+Bacon+Blue Cheese Burger

Burgerler doyurucu. Daha önce bazı butik burgerleri gramajdan dolayı eleştirmiştim. Amerikan tipi bir burger 140 gramın altında kesinlikle olmamalı. İdeal hamburger köftesi ağırlığı 140 gramdır. Double köfte 280 gramdır. Bu da gerçekten çok aç birisi için ideal bir gramajdır. 300 gramın üstündeki köfte çoğu bünye için tüketmesi ve hazmetmesi zor bir miktardır. Bu yüzden butik hamburgercilerin 140 gramı kriter alması gerekiyor. İşte Franco Burger bu noktada çok doğru bir karar vermiş. Single burger ve ekstralar ile yapılmış bir burger öğün ihtiyacını karşılayabiliyor.

Küçük bir eleştiri yapmadan geçmeyelim. Burger köftesini pişiren arkadaş bazen köfteyi yakıyor. Köfte zaten çok kalın değil. İçi de gayet güzel pişiyor. Kararana kadar pişirmeye gerek yok.

Burger köftesini dışı kömürleşene kadar pişirince etin kokusu ve lezzetinin yerine kömürleşmiş bir tat geliyor. Mesela cheddarlı değil ama 2. resimdeki yumurtalı+blue cheese doğru pişirilmişti.


Masamıza 3 farklı sos getirdiler. Acı-Tatlı, Hardallı Klasik Sos (Franco Sos) ve bir de beyaz renkli olan sos. Bunu da bir bitkiden yapmışlar. 

Geldiğinizde sosları istemeyi unutmayın. Lezzetiyle dikkat çeken acı-tatlı sos, büyük ihtimalle ilk biten sos olacaktır.


Mekanın sahipleri pek konuşmuyor ama konuştuklarında gayet sıcak insanlar olduklarını göreceksiniz. "Burgeri önce yapıp yiyoruz, biz beğenirsek müşterilerimize servis ediyoruz" sözü bana çok naif ve samimi geldi. 

Fiyatlar:

Tek Single Burger 12.5 Lira
İçecekler 3 Lira
Ekstralar 1,5-3.5 Lira

Ortalama 120g Single Burger Fiyatı 16-17tl (Ekstralarla)

Not: Tüm butik burgerler olduğu gibi fiyata patates kızartması dahil fakat içecek hariçtir.

GÜNCELLEME:
Ağustos 2014'de 11.5 lira olan Single Burger önce 12.5 oldu şu an ise 14.5 lira. Görüldüğü gibi Franco fiyatlarına %30 civarı zam yapmış.

Güncel liste ektedir (Nisan 2015 Fiyatları)


Yol Tarifi: 

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

1 yorum:

  1. Acı-tatlı sos kendini yedirir!

    Güzel ve iştah açıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler G. :)

    YanıtlaSil