Piderya (Ankara)

Leave a Comment

Metropollerde bazı pidecilerin çok iddiali bir şekilde camına Samsun Pidesi yazmasına bayılıyorum. Bayılıyorum çünkü Samsun'dan başka bir yerde Samsun Pidesi yiyemezsiniz. Samsun'da pidecilik öyle bir hal almıştır ki, Terme'de, Bafra'da bile pideyi farklı şekillerde sunarlar.

Benim favorim Terme'de yenen Terme Pidesi olmasına rağmen İstanbul'dan gelen arkadaşlarım beni, yani bir Samsunluyu, Bafra Pidesi yemeye götürdüler. Biz de şehir gezginiyiz diye geçiniyoruz. Gülsem mi, ağlasam mı! :))Mekanın yeri biraz karışık görünüyor. Panora'nın ana girişinden çıkarken taksi durağının olduğu lambalardan sağa dönüp, Or-An mahallesinin içine gireceksiniz. Kapısında grand-tuvalet giyinmiş adamlar duran ciğercileri, pidecileri görmeye alıştıktan sonra bu kadar mütevazi bir yerle karşılaşacağımı sanmıyordum. "Bu mütevazilikten iyi bir Bafra çıkar mı? :@" diye düşündüm bir an...


Yeni halinin dekorasyonu müthiş zevksiz

Bafra pidesi ismi çok duyulan ama genellikle pek yenmeyen bir pidedir. Özelliği kapalı olması değildir sadece. İncecik, uzun ve çıtır bir pidesi vardır. Bafra pidesi kesinlikle yumuşak olmamalı. Pidenin hamuru gevrek olmalı. Tereyağını üstüne bizzat elimizle sürüp o şekilde yemeliyiz.


Yerken içindeki kıymanın normal pidelerdeki kıyma gibi olmadığını fark edeceksiniz. Olmaz. Çünkü Bafra Pidesinin kıyması pideye çiğ konmaz. Tavada, soğan ile kavrulur. Pideye lezzeti de soğan ve katılan baharatı verir. Bu çıtır pide; tereyağ ve kavrulmuş kıyma-soğan ikilisi birleşir ve ortaya ilginç bir pide çıkar.

Ve işin ilginci, bafra pidesi denen yerlerde bile pidenin gevrekliğini ve içinin lezzetini kombine edebilen mekan bulmak hayli zordur. Çok övülen Ulus'ta, Sanayi Caddesi üzerindeki Baf-Pi'nin Bafra Pidesini de yemiş biri olarak Ankara'da Bafra deniyorsa, benim önerebileceğim tek yer Or-An Çarşı'daki Piderya'dır.

Fiyatlar: 

(2015 Temmuz)Ekonomik Menüler:

Yol Tarifi:
Piderya'nın yeni yeri Çukurambar'daki Ambrosia İş Merkezi'nin içinde. Dışardan görülmüyor. İş merkezinin içine girmelisiniz.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder