Mutlu Piknik (Ankara)

2 comments

Ankara Yaprak Döner'i deyince aklıma; Seksenlerdeki, kömürde pişen, mis kokulu dönerler geliyor. Geliyor ama artık kömürde pişirme adeti de, o mis kokulu ve lezzetli dönerler de yavaş yavaş tarih olmaya başladı.

Artık Ankara'da bile "Hakiki Ankara Döneri"ni bulmakta zorlanıyoruz.

Bazı yerler gereğinden fazla abartılıyor. Gidiyoruz dönerin eti lezzetsiz! Yahut kuyruk yağı o kadar fazla ki; yağdan, kokudan yenmiyor!

Bazıları dönere sıradan fastfood muamelesi yapıyor ama iyi bir döner yemek iyi bir steak yemek kadar zordur...

Gurme rehberleri sürekli bir yerleri överler. İnsanları belli başlı yerlere çekmeye çalışırlar. Bir süre sonra bu mekanlar trend olur. Fiyatları yükselir. Bazılarında kalite de düşer. Yazılarına güvendiğimiz insanlar da bu işten kazanç sağlamaya başlarlar. O noktadan sonra artık ne övülen mekanların bir değeri vardır, ne de bu yazıların. Çünkü dürüstlük, samimiyet kaybolur.

İşte nedense bu yazılara hiç düşmeyen bir yer vardır: Mutlu Piknik!


İtfaiye Meydanı'na girdikten sonra, somyaların üstünde 2. el kıyafet satılan meydana gelin. Çekinmeyin, somyaların üstündeki eski kıyafetleri elinize alıp inceleyin, çok az giyilmiş saf kuzu yünü kazağın fiyatına 5 lira dediklerinde şaşıracaksınız. 20 sene önce ne zaman gitsek, Nejat Uygur'u burada kıyafet bakarken görüp, şaşırırdık!

Meydanda kime sorsanız gösterir Mutlu'yu. Geldiğinizde şaşıracaksınız. Salaş, kenarda köşede kalmış bir yer ama öğle yemeği vakti geçmesine rağmen masalar hala doludur burada.

Birer porsiyon pide üstü et döner söyledik. Döner geldi, o gelmeden zaten kokusu geldi. Buram buram lezzet kokuyordu. Döneri yaklaşıp koklayın, eğer acı bir kuyruk yağı kokusu yerine et kokusu geliyorsa, o döner Ankara Döneridir. Mutlu'nun döneri de böyle. 1 porsiyon karnınızı doyurur ama gözünüzü doyurmaz. O yüzden 1,5 söyleyin. 

Temizlik beklerseniz biraz hayal kırıklığına uğrarsınız, burası fazla temiz bir yer değil. Yeri gelir masayı siz silersiniz. 

Ama adamlar et soğumasın diye tabağı bile kuzinede ısıtmışlar. En klas lokantada bile yemeği soğuk yemeye alıştırıldığımız için ısıtılmış tabakta döner yediğim bir yerde masayı yeri gelince ben bile silerim ne olacak :)

Bazı masalarda Konya Mevlana Pidesi yeniyor. Eğer ilk gelişiniz ise, hiç sürpriz aramayın. Porsiyonda dönerinizi yiyin. Afiyet olsun. 

Fiyat: Porsiyon Döner 13 Lira
4SQ!
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum: