Meşhur Hisarönü Şambalicisi (İzmir)

4 comments
Tarihi Şambalici'nin dükkanına 3 kişi ancak sığıyor!..

Daha önceki Hisarönü Dönercisi yazımda Kızlarağası Hanı'nın nasıl bir lezzet alanı olduğundan bahsetmiştim. İzmir'e gelmişken Şambali diye öve öve bitiremedikleri tatlıyı da tatmaya geldik. 

İyi ama nerede bu Şambalici?! Arıyoruz... Arıyoruz... Yok! Şambalici yok!

Sonunda karşımıza 4-5 metrekarelik, dükkan demeye bin şahit isteyen bir yer çıktı. Meğer Şambalinin harman olduğu tarihi yer bu küçücük dükkanmış!

Ramazanda pide kuyruğu değil... 

"Sokaktan sağa dönün, ilerde sıra bekleyen insanları göreceksiniz zaten..." dediklerinde inanmamıştık. Fakat geldiğimizde sıra böyleydi ve bizimle birlikte kuyruğa girenler oldu. 

Bu küçük dükkanın kapısında her daim sıra var. Şambalici dükkanı büyütmemiş, ama açıkçası büyütmeye de fazla ihtiyacı yok. Müşterisi tatlısını alıp, gidiyor. Ondan lüks bir tatlıcı dükkanı bekleyen yok, yıllardır yedikleri şambali lezzeti değişmesin yeter.


İçeride hummalı ve seri hareketlerle şambali servisi yapılıyor. 

Tepsilerin üstündeki baharatlık dikkatinizi çekti mi?
İçinde tarçın var. Şambali ve tarçın, anahtar-kilit gibi birbirine bağlı bir lezzet unsuru İzmirliler için. Biz tarçınlı denemedik ama bizden başka tarçınsız şambali yiyen yoktu.


Şambali, mühendisliği itibariyle revaniye benzeyen bir tatlı. Fakat revani dediğimiz şey aslında içinde ağda (kaynatılmış şeker) bulunan bir kektir. 

Şambali ise lezzet olararak çok daha farklı. Ağdası neredeyse hiç yok. Gayet kuru görünüyor ve üstündeki yanık kısım çok gevrek. İzmirlilerin her şeye farklı isim verdiğinden mütevellit, revaniye şambali demişler diyerek ilk ısırığı aldım. Fakat dolgun bir tada sahip bir tatlıyla karşılaştım...

Kaymaklı Şambali

Şambaliyi kaymaklı mı istersiniz diye soruyorlar? Umut sarıkaya karikatürü gibi "ücretsiz ve ekstra bir gıda. mm neden olmasın" diyerek kaymaklıyı tercih ettik.

Ortasına bir kesik attıktan sonra arasına kaymak koyuyorlar. İşte bundan sonra Han sokaklarında dişlerimiz ve şambali arasında tatlı bir mücadele başlıyor :)

Fiyat: 3 Lira
(Mart 2014)
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

4 yorum:

 1. diğer illerede kargo ile gönderiyormu?

  YanıtlaSil
 2. Bu soruya ancak İzmirli arkadaşlar yanıt verebilir. Herhangi bir bilgim yok maalesef.

  YanıtlaSil
 3. Bu soruya ancak İzmirli arkadaşlar yanıt verebilir. Herhangi bir bilgim yok maalesef.

  YanıtlaSil
 4. Türkiyenin her iline yurtiçi kargo ile karşı ödemeli paket yapabiliyoruz sipariş için : 0507 655 57 67 . Yorumlarınız i,çin ayrıca teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil