Maccheroni (Roma)

2 comments

Roma sokaklarına ilk kez adım attıysanız, gün boyu gezeceğinizi; yorulsanız da, Roma'ya doyamayacağınızı henüz yeni keşfediyorsunuz demektir.

Vittoria Emanuele II'de, yani Roma'nın Taksim Meydanı'nda başlayan gezinizde ilk şaşıracağınız şey, bizim Meydan adını verdiğimiz yerlerin aslında Meydan olmadığı olacaktır. 


Çünkü genellikle araç trafiği olan yerlere meydan denmez. Meydanlar otomobillerin değil insanlarındır. İşte Roma'da da meydanlar yani insanlar şehrin hakimi. Şimdi artık yollara düşelim...O meydan senin, bu meydan benim dolaşalım...


"Her yer açık hava müzesi" gibi derken yorgun düştüğünüzü, havanın kararmaya başladığını fark edeceksiniz...

Roma'da akşam yemeği saatlerinde, belli başlı yerlerde çok ciddi kalabalık oluşur. İyi restoranlarda en kötü masaya bile talep vardır. 


Pantheon'u arkanıza alıp, 300 metre yürüdükten sonra sola dönün. Delle Coppelle Meydanı'nda tabelası bile olmayan, naif, mütevazi bir italyan lokantasının önünde ciddi bir izdiham göreceksiniz. 

Sokaktaki masalarda oturursanız, kötü bir beton duvar manzarasına karşı yemek zorunda kalabilirsiniz. Fakat bu masalara bile talep var. 

Domatesli-Fesleğenli Spagetti

Spagetti deyince aklımıza genellikle salça ile soslanmış çubuk makarna geliyor. Ama italyan mutfağında spagettinin birçok sunumu var. Çeşitli soslarla servis edilebiliyor. Ama Beklediğim gibi Maccheroni'deki spagetti sunumu daha rustik. Yani yemeğin füzyona uğramamış, en klasik hali. Kiraz domates ve makarna birlikte pişirilmiş. Üstüne fesleğen ilave edilmiş. Home-made ve rustik çizgisi bu makarnada sınıfta kalmış. Çok daha iyilerini yedik...


Ülkemizdeki restoranların menülerinde genellikle göremediğimiz Gnocchi'den bahsedeyim...

Okurken Gnoçi, ve Gnoki demeyi tercih edebileceğimiz bu yemek, İtalyancada Nyoki diye telaffuz ediliyor.

Klasik italyan mutfağından Gnocchi, görünüşü itibariyle makarna gibi. Fakat alakası yok. Patates haşlandıktan sonra rendelenip; yumurta, un ve çeşitli baharatlarla yoğuruluyor. Sonra oklavayla halata benzer bir hale getiriliyor ve küçük ebatlarda kesilip suda pişiriliyor. 

Fakat güzel görünüşüne rağmen Gnocchi'nin damak tadımızla pek uyuşmadığını, yediğinizden keyif alamayacağınızı söyleyebilirim. Gnocchi, Maccheroni'de bile son tercih olmalı :))


Biz her ne kadar ingilizce menüde "pasta" kategorisindeki her şeye makarna desek de; Maccheroni aslında Düdüklü Makarna diye tabir ettiğimiz makarnadır. 

Maccheroni'de tercih ettiğim makarnalardan başka biri ise, Maccheroni All Gricia'ydı. Beyaz şarap ile marine edilmiş bacon ilaveli düdük makarna. Üzerine keçi peyniri rendeleyip süslüyorlar. İsterseniz sossuz da isteyebilirsiniz. Ben soslu istedim. Soslu istediğime de biraz pişman oldum açıkçası :)

Makarnayı hem iyi pişirip, hem de diri tutmak İtalyan makarnası'nın en önemli noktası. Maccheroni bunu başarmış...

Tonnarelli Alla Carbonara

Mekanın en iyi yemeği, Tonnarelli Alla Carbonara olsa gerek. Sürpriz aramak istemiyorsanız ve eğer domuz eti (bacon) yiyebiliyorsanız, bir Carbonara söyleyin. Domuz eti yemiyorsanız, Tonnarelli a Cacio Pepe söyleyebilirsiniz. Ya da klasik lezzetlerden Peynirli Ravioli'yi de deneyebilirsiniz...

Şarap olarak ev yapımı Toscana şarapları mevcut. 1 litrelik cam sürahide getiriyorlar. Fiyatları uygun. Daha pahalı şaraplar var ama turistler genellikle ucuz olduğu için ev yapımı şarapları tercih ediyorlar. 

Beleş musluk suyu?! 

İtalya'daki lokantalarda kazık yememek için çok dikkatli olmalısınız!.. 

Akşam yemeği için şık bir restoran tercih ettiyseniz, cover price ve service price alıp almadıklarını öğrenirseniz, yüklü bir bahşişten kurtulabilirsiniz.

Cover Price: Masa ücreti. Fiyatı restorandan restorana değişir. 

Service Price: Bahşiş. Genellikle hesabın %10-15'idir.

2 kişi yemek yediniz. Yemek ücretiniz 80 euro ise. Hesap 80+8+20 euro olarak gelir. Yani akşam yemeğinde sadece masa için 20 euro cover price ödersiniz. 80 euro hesap 108 euro gelir. İşin ilginç yanı, garson bu kesintilere rağmen hala ekstra bahşiş bekler :)

Unutmayın. Tek başına akşam yemeğine iyi bir restorana gittiğinizde 45-60tl arası masa ücretini gözden çıkarmanız gerekebilir. 4 kişi giderseniz dörde bölersiniz. Zaten restoran sahipleri de bunu istiyor: Bir masada daha çok müşteri, daha fazla ciro :)

Neyse ki, Maccheroni'de bu tip ücretler yok. Fakat garsonlar müşterilere kötü davranıyor. İnsanlar masalarda garson gelsin diye bekliyor. Size karşı ilgili değiller. Hizmet almakta zorlanıyorsunuz. 

Roma'da her yer çeşme, her yerden temiz şebeke suyu akıyor. Fakat Maccheroni'deki çalışanlar, musluktan akan temiz suyu şişeye doldurup masanıza sorgusuz sualsiz koymaktan, bunu da hesaba 2 euro olarak yansıtmaktan çekinmiyorlar. Aynı şekilde yemediğiniz, içmediğiniz şeyin parasını da hesaba eklemekten utanmıyorlar. Maccheroni'de başıma gelenler bunlardı. Elbette itiraz ettim ve hesabı düzelttirdim. 

Daha iyi yerler var mı? Kesinlikle vardır. Fakat Maccheroni kötü hizmetine rağmen, uygun fiyatlarıyla ve ortalama üstü makarnalarıyla tercih edilebilecek bir yer.

Fiyatlar: Makarnalar 10-12 Euro
              Et yemekleri 20-25 euro
              İçki/İçecek 3euro

(Ağustos 2013)

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum:

  1. ee ben burayı farketmemiştim ayıp bana :)

    YanıtlaSil
  2. o kadar zamandır burada reklamsız sessiz sedasız yazdığım için görmemiş olman normal :)

    YanıtlaSil