Köprüaltı Kokoreç (Ankara)

Leave a Comment
Mehtaba karşı uzanalım, eski köprünün altında!

Ankara'da kokoreç deyince aklıma gelen ilk yer AOÇ. Sonra da kokoreç ve birayı birlikte sunduğu için popülaritesini hiçbir zaman kaybetmeyen Kıtır gelir. Elbette kokoreci iyi yapan başka güzel yerler de var. Zamanla burada onlardan bahsedeceğim. 

Fakat Ankaralılar olarak aklımıza genellikle bu iki mekan geliyor. Hatta Çiftlik'in kokoreci birçok kişi için kokorecin referans noktası olarak kabul edilir.

"Çiftlik'in kokoreçi kadar iyi"
"Bi' Çiftlik diil!" 


Bilhassa geceyarısı barlardan alkollü çıkan insanlar için yemek çok önemli. O saatlerde yenen yemek midenin asidini düzenleyerek, alkolün ertesi gün yarattığı kötü etkileri de minimize ediyor.

Fakat sarhoş bir bünye, sadece karnını doyurmak yerine, ilginç bir şekilde bir lezzet avcısına dönüşüyor. GOP'ta bir gece kulubünden çıkan insanlar, taa Çiftlik'e kokoreç yemeye gitmeye üşenmiyorsa sebebi aslında budur.

Bazı günlerde hiçbir şeye mecaliniz olmaz. "Şuradan bir köfte yiyip, eve gideyim" dersiniz ya. İşte Köprüaltı böyle bir günde karşımıza çıktı.

Oraya bir gece tesadüfen gittik. Köfte ve kokoreç yedik. O günden beri sigara içmeyen ben bile tiryakilerin halinden anlar oldum! :)


Belki sürekli oradan geçmenize rağmen dikkatinizi çekmemiştir. Mithatpaşa Köprüsü'nün Ziya Gökalp Bulvarı ile kesiştiği yerde, köprünün altında akşam saat 8-9 gibi tezgah açıyorlar.

Öyle günler oldu ki, saat 8'de tezgahı açmalarını bekledim. O saatte ne içkisi diyeceksiniz? İçki miçki yok. Sadece köfte ve kokoreç var. Alkollü bünyeye ihtiyacı olmayan bir köfte ve kokoreç bu.

Oraya öyle güzel bir ambiyans kurmuşlar ki, köprünün altında olmak, soğuk kış gecelerinde varilde yanan ateşte ısınarak bir şeyler yemek güzel hissettiriyor.


Başlarda Köprüaltı'nın müşterisi pek yoktu. Gece tüm arkadaşlarımı buraya götürüyordum. Şimdilerde önünde Dayı'daki gibi sıra beklemeye başladık. Geç de olsa sonunda burayı da keşfettiler :)

Öncelikle köfte ile başlayayım. Sokak köftesinin bana göre en önemli kriteri ucuz ve doyurucu olmasıdır. Sokak köftesinden, İskitler'deki Şahin Usta'daki gibi bir köfte beklemiyorum. Fakat pek ahım şahım olmayan lezzetine rağmen tezgahta satılan ekmek arası 5 tane köfteye 8-10 lira vermek zoruma gider. 

"Vergi vermezsin; dükkan kirası, elektrik-su, tabela, temizlik vs... parası vermezsin. Asgari ücretin 900tl olduğu ülkede 5 köfteye 10tl istiyorsun. Olmaz. Yakışmaz"

Fakat burası öyle fırsatçı yerlerden değil. Cüzdan dostu, öğrencinin kankası bir yer...


Köfteye müthiş bir garnitür koyuyorlar. Kesinlikle sade istemeyin. Midenize güveniyorsanız acılı isteyin! Acısı, acının hakkını veriyor. Birçok sokak köftecisi denedim. Köprüaltı'nın köftesi gibi yok. 

Kokoreç ise gizli bir hazine olabilir. Buranın kokorecini yiyip, beğenmeyen tek bir kişiye bile rastlamadım. Birçok kişi ise referans noktası olarak Çiftlik'i ele alıyor. Çiftlik kadar güzel diyen var. Çiftlikten daha iyi diyen var. Kötü, ehh, idare eder dışında pozitif her şeyi diyen var. 

Ama ben noktayı koyayım. Çiftlik'in kokorecinden çok daha güzel. Farkı nedir derseniz, kokoreç biraz daha yumuşak. Eti birçok yerdeki gibi kurutmuyorlar ve pamuk gibi yapıyorlar. 

"Burdan şimdi kalkıp Çiftlik'e, Anıttepe'ye kokorece kim gidecek" diyorsanız, iki adım ötedeki Köprüaltı'na gidin. Bana Hak vereceksiniz :)

Fiyatlar: Köfte 6 Lira
               Kokoreç 7 Lira

Güncelleme: Köfte 7 lira, Kokoreç 8 Lira
(Haziran 2015)

Yol Tarifi: 


Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder