Hisarönü Dönercisi (İzmir)

1 comment

İzmir'e gittik. Gitmişken Kemeraltı'na ve Kızlarağası Hanı'na uğramamak olur mu?

Kızlarağası Hanı 270 yıllık tarihiyle yıllara meydan okuyor. Bu tarihi çarşı ve çevresi, bir alışveriş merkezi olarak yüzyıllardır şehrin önemli cazibe merkezlerinden biri. İnsanların alışveriş yaptığı ve doğal olarak yoğun bulunduğu tüm yerlerde olduğu gibi burası da bir lezzet vadisi

Ama burada dikkate alınması gereken önemli bir nokta var. Buraya pazar günü gitmeyin. Esnafların büyük kısmı dükkan açmaz. O yüzden gitmek istediğiniz yerlerin çoğu kapalıdır. Cumartesi günü korkunç bir insan trafiğinde Kızlarağası Hanı ile çevresini gezmeye kalktık ve haliyle ayaklarımıza kara sular indi.

Han'ın avlusunda dönerciler, kelle-söğüşçüler, lokantalar mevcut. Eğer sakatat seviyorsanız, burada sakatatın da hası mevcut. Sakatat kategorisinde "göz kenarı" dahi vardı!

Avlunun tam içinde yatık döner diye tabir edilen döneri gördüm. İşte ilk görüşte aşk bu olsa gerek!..


Resimdeki dönerin boyu normal bir dönerin 2 katı kadar var. Kömürde pişiyor ve usta çok seri hareketlerle kesiyor döneri. 

Bir Ankaralı olarak benim için Döner=Kömür Ateşinde Ankara Yaprak Döneri'dir. "İzmir'de döner ne kadar iyi olabilir ki" dedim. Fakat döner, kokusuyla ve görüntüsüyle müthiş görünüyordu...


Döner masaya geldi. Döneri önce kokladım. Gerçekten buram buram kaliteli et kokuyordu. Dönerin içine konan ve birçok yerde oranı abartılan kuyruk yağı kokusu neredeyse hiç gelmiyordu. 

Nefis bir döner, kuyruk yağ oranı çok düşük. Etin en kaliteli bölgesi olan sırt kısmından alındığı hemen hemen kesin.

İşe bak. "izmir'de rüya gibi döner yiyoruz" diye söyleniyorum bir yandan da :)

Bu lezzet karşısında dayanamayıp, garsonlardan biriyle muhabbete başladım...

Dönerin lezzeti; dananın sırt etinden alınan etin, 06 numara zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla bir gün marine edilmesiyle elde ediliyormuş. Daha önce Ankara'daki döner ustalarıyla sohbet etmişliğim vardır. Döner etinin süte ve çeşitli baharatlara yatırıldığını biliyordum. Zeytinyağı ilginç bir lezzet katmış.

Az yağlı ama çok lezzetli. Bu işte bir tuhaflık var?!

Fakat bu ette çok önemli bir nokta var. Az yağlı kontrfile, bonfile ile yağlandırılmış, kuyruk yağı ile değil. Zaten birçok dönerden buram buram gelen kuyruk yağı kokusu bu dönerden o yüzden gelmiyor. 

Eğer Hisarönü Dönercisi'ne giderseniz 1 porsiyon yemeyin. Resimde benim yaptığım gibi 1.5 porsiyon yerseniz, gözünüz ancak doyuyor. 

Bu da soslusu!

Fiyatlar: Döner 16 Lira (Porsiyon)

Fiyatlar biraz tuzlu. Fakat kaliteli et yecekseniz, her daim daha fazla ödemek zorundasınız. İzmirliler mekanı biraz yere vurmuş. Bunun sebebi İzmir'de et döner diye kıymadan yapılmış dönerin ucuza satılması. Misal Ankara'da 8 liraya döner yiyemezsiniz. Çünkü Ankara'da kıymadan yapılmış bir döneri kimseye yemez. 

Döner yapılabilecek iyi bir etin kilosu 40tl, kıymanın kilosu ise 15-18 lira arası. Bu yüzden Ankara'da et döner 12-14 lira civarıdır. Bu fiyat kimseye pahalı gelmez. Ama İzmir'de 16 lira et döner için fahiş bir rakam gibi görünüyor. Bana göre dönerin fiyatı 12-13 lira olsa ideal olurdu. Ama 12 lira olsa İzmirlilere fiyat yine yüksek gelecekti. O yüzden kıyma döner yiyen arkadaşların negatif yorumlarına aldırmadan gidin, porsiyon dönerinizi söyleyin. Yalnız unutmayın, döneri sıcak kesmesini, lavaşı dönere sarıp yağlamasını isteyin.

Yol Tarifi: Kızlarağası Hanı'ndaki Cami'nin girişinin olduğu avluda. İsmi Dönerci Cin Ali olarak da geçer.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

1 yorum:

  1. Bugün bir sade bir buçuk pilav üstü döner yedik porsiyonlar fiyat ile ters orantılı menü getiriyorlar çay ikram olur zannettim onunda kilitlemisler 2,5 tl çay mi olur 78 TL hesap ödedim ama doğmadan kalktım uşak ta aynı paraya daha kaliteli yersiniz bal tereyağı ezme salata keşkek balon pide vb masayı donatılar çaylarda ikramdir bune ya sanki Nusretiye yedik bu kazığı asla unutmayacağım tavsiye etmem mazoşist deniz o zaman baska

    YanıtlaSil