Afganistan Sofrası (Ankara)

Leave a Comment

Geçen ay İzmir'de, Suriye Lokantası'nda yediğimiz enfes Falafel'den sonra Orta Doğu ve Orta Asya mutfağı biraz daha ilgimi çekmeye başladı. 

Böyle yerler Ankara'da; çok alakasız, tahmin bile edemeyeceğimiz yerlere konuşlanmışlar. Maltepe'den Kızılay'a doğru yürürken, Demirtepe Köprüsü'nü geçince yolun solunda 1. katta tabelayı fark ettim ve işi gücü bırakıp doğruca Afgan Mutfağını test etmeye gittim :)

Dekorasyon şaşaalı değil. Aksine mütevazi ve hatta biraz da salaş. 

Lokantanın sahipleri; yöresel giysiler, çalgılar ve resimlerle; sıradışı ve otantik bir atmosfer yaratmışlar. Lokantaya girdiğimde sanki Afganistan'a girmiş gibi hissettim. Mekana bu kadar özenmeleri çok hoşuma gitti. 


Masaların süslenme şekli yörük çadırlarını andırıyor. Daha önce yörük çadırına gitmişseniz, garipsemezsiniz. Hatta benim gibi hoşunuza gidebilir.

Menü çok geniş değil. Çoğu mekanın yaptığı gibi müşteriye her yemeği sunarak, müşteriyi kaçırmamak gibi bir telaşeye kapılmamışlar. Sadece kendi mutfaklarını sunmak istiyorlar. Bence doğrusu bu.

Eğer yöresel yemeklerin birkaçını birden tatmak istiyorsanız karışık tabak almanızı öneririm. Karışık tabakta önünüze; Dana etli Özbek Pilavı, Buhara Mantısı ve Badincan Burani geliyor. 

Badincan Burani ve Özbek Mantısı 

Özbek pilavı lezzetli ama içindeki et doyumluk değil tadımlık. Pilavın içindeki et bizim pilavlarımızdaki gibi kuşbaşı değil. iri iri doğranmış. Eti ve fiyatı biraz daha arttırsalardı, daha zengin bir tabak sunabilirlerdi.

Buhara Mantısı bizimki gibi değil. İçine kıyma yerine tek parça dana eti konuyor. Sarımsak ve yoğurt yok. Dev mantıları görünce biraz şaşırabilirsiniz. Mantılar kurabiye büyüklüğünde. İkiye bölerek yemeniz gerekebilir. Ben mantıyı bıçakla kesmeyi kendime yakıştıramadım, tek lokmada ağzıma attım yedim :)) Gayet lezzetli. Bundaki et ise çok küçük parçalar şeklindeydi. Bezelye büyüklüğünde diyebilirim.


Badincan Burani ise adından da anlaşılacağı gibi patlıcan yemeği. Açıkçası damağıma hiç hitap etmedi. Patlıcan jelimsi bir kıvama getirilmiş ve üstüne yoğurt eklenmiş. Sevenleri illa ki vardır ama bana hitap etmedi.Bir de menüde yeşil çay var. 40tl yazıyor. 40tl galiba demlik fiyatı. Mekan sahibiyle sohbet ettik. Sattıklarının, doğal yeşil çay olduğundan bahsetti. Benim bildiğim yeşil çay, demlendiğinde sarıya kaçan yeşil renk verir. Resimdeki çayın, mayalanmamış Çin usülü yeşil çay olduğuna açıkçası pek emin olamadım.

Afganistan Sofrası, Ortadoğu ve Orta Asya arasındaki lokasyonuyla, Asya ve Arap kültürlerinin arasında kalmış füzyon bir mutfağı uygun fiyatlarla bize sunuyor. Çok farklı şeylerle karşılaşacağınızı düşünmezseniz, beklentilerinizi yükseltmezseniz; memnun kalacağınız bir yer...

Fiyatlar: 
Karışık Tabak 13 Lira (Yeni Fiyat: 23 Lira)
Karışık Tabağın içeriği değişmiş. Yeni Karışık daha et yemeği odaklı olmuş: İpek Kebabı,Çoban Kavurma,Tavuk Kebabı
Özbek Pilavı 9 Lira (Yeni Fiyat: 10 Lira)
Badincan Buranı 5 Lira (Yeni Fiyat: 6 Lira)
Buhara Mantısı 9 lira  (Yeni Fiyat: 10 Lira)
(Haziran 2015)

Yol Tarifi:


         
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder