Şaban Usta'nın Yeri (Ankara)

2 comments
 Ankara'nın tepelerine saklanmış gizli bir lezzet noktası!
Resim her şeyi anlatıyor


Biz büyük şehirlerde yaşayanlar... Elimizin altında birçok imkan var. Çok şanslıyız ama bir o kadar şanssızız!

Şehrin merkezinde köfte diye yedirdikleri şeylerin içinde acaba ne kadar et var. %50?.. %30? Belki!..

Peki et diye yediğimiz şey nedir?!

Çoğu kez iyi bir kırmızı etin kilosuna 80-120tl civarı ödüyoruz. Peki sunulan yemeğin ve hizmetin ederi bu mu?

Maalesef genellikle sonuç hüsran oluyor!..

***********
Şehirde uygun fiyata hilesiz et yiyebilmek artık gerçekten zor. İyi bir yemek yiyebilmek için aslında çok iyi bildiğimizi sandığımız şehrimizi keşfetmeye devam edelim, sanki kaşif gibi...

Lokanta gecekondudan bozma bir yerde

Şaban Usta'nın Yükseltepe'de gecekonduların arasında bulunan mekanını bulmak fazlasıyla zor. Bazı arkadaşları buraya götürürken, burada kuzu çevirme yapan bir yerin olduğuna inandırmakta bile zorlandım :)

Mekanın mazisi aslında çok eskiye dayanmıyor...

Bundan 10 sene önce Şaban Usta gecekondusunda akrabalarına kuzu çevirme yapmaya başlamış. Tüm akrabalar kendilerine ziyafet çekiyormuşlar. Şaban Usta'nın para kazanma amacı yokmuş. Zamanla bu kuzu çevirme ziyafetleri daha da sıklaşmış. Civarda oturanlar "parasını verelim bize de kuzu çevir" deyince mütevazi bir şekilde para kazanmaya başlamış usta...

Sakin günlerde 2 kuzu; yoğun günlerde ise 4-5 kuzu satabiliyormuş bu mütevazi lokanta

4 sene kendi eşi-dostuyla, akrabasıyla yaptığı kuzu çevirme ziyafetlerinin sonrasında; "gecekonduda bir yerde kuzu çevirme yapılıyor" diye kulaktan kulağa ulaşmış mütevazi lokantasının namı. Böylece komşularla başlayan zincire yeni insanlar dahil olmuş. Mekanın 6-7 yıl önceki bu gecekondu halinden beri müdavimleri var...

İkinci 4 yıllık dönem ve artık küçük gecekondu kapasite olarak yetersiz kalınca, yan gecekondunun arsasına bahçe yapılmış. 

Mekana yaz günleri giderseniz püfür püfür esen Yükseltepe esintilerinin içinde yiyorsunuz yemeğinizi. Fakat kışın giderseniz; bahçede oturmanız sağlığınız açısından pek hayrınıza olmayabilir. ille de bahçede oturmak istiyorsanız, sıkı giyinmeniz gerekiyor. Mekanın bahçesi, rüzgarı ve soğuğuyla meşhur.

Şaban usta öyle bir bakıyor ki, kuzu yerine beni kesecek sandım ;)

Şaban Usta'nın mekanını çoğu Ankaralı bilmezken, burada da lezzet düşkünü milletvekilleriyle karşılaşıyorum her seferinde olduğu gibi. Böyle kenarda köşede kalmış, az bilinen mekanları keşfetme konusunda vekillerimizin üstüne yok maşallah :))

Sadece kuzu çevirme mevcut ve minimum sipariş 500 gram 

Lokanta tam da olması gerektiği gibi salaş. Bahçedeki masalara kağıt masa örtüsü seriliyor. Salata, soğan gibi ikramlar geliyor. Yemek bitiminde çay semaverle geliyor. Yemek anadolu usülü ve ne güzeldir ki, çay servisi de anadolu usülü!..

Semaver servisini 1 kilo sipariş verildiğinde yapıyorlarmış. Bir semaverden 8-9 bardak çay çıkıyormuş. 500g kuzu çevirme sipariş verirseniz, semaverde çay keyfini unutun.

Buranın en samimi yönü, sadece kuzu çevirme satması. İşi profesyonelliğe dökmüşler ama amatör ruhlarını da hiç kaybetmemişler. Kuzuyu Adana Pozantı'daki Tekir Yaylası'ndan getirtiyormuşlar. Şaban Usta ile biraz muhabbet ettik. Ahır kuzusu yenmez, çünkü lezzetli olmaz. Bunlar özel yayla kuzusu dedi. Zaten eti yediğinizde hilesiz ve kaliteli bir et yediğinizi farkediyorsunuz.

Tabağın dibinde biriken yağ bile kuzunun kendi yağı. Ortada doğal olmayan, müşteriyi kandırmaya, kazıklamaya yönelik hiçbir şey yok...Kuzu çevirme tabakta "ortaya" sunuluyor. İsterseniz 2-3 farklı tabağa eşit servis yaptırabilirsiniz. Minimum servis yarım kilo! Daha az satış yapılmıyor. Çünkü kuzuyu sırıktan alıp, döner gibi gram hesabıyla kesmek mümkün değil. 

Çoğu kez döş etinden yapılmış ve yağından yenmeyen 200-250 gramlık bir adana kebabına 12-17 arası para verdiğimizi düşünürseniz; mekan, lezzetinin yanısıra fiyatıyla da öne çıkıyor.

Umarım tüm meşhur olmuş mekanlar gibi burası da zaman içerisinde lezzetini ve fiyatlandırmadaki adil tavrını kaybetmez!..

1,5 yıl sonra gelen edit: 
Şaban usta mekanı daha şık bir hale getirmiş. Hafta içi akşam 7 gibi gitmemize rağmen müşterileri gelmeye devam ediyordu. 

Gelmediğimiz sürede mekanda küçük çaplı değişiklikler olmuş. Kuzu çevirmenin döndüğü yer değişmiş. Az kalan kuzuyu izole köpük kaplara koymuşlardı ve onun yerine de 2 tane yeni kuzu bağlamışlardı. Bu olay pek hoşuma gitmedi. "Ben sırıktaki kuzudan" istiyorum dedim. "Onun pişmesine daha 1.5 saat var. Beklemeniz gerek" dediler. Yapacak bir şey olmadığı için sırt bölgesinden siparişimi verdim. 

Kafama bir soru takıldı. Orada beklerken soğuyan etler mikrodalga veya başka bir fırında tekrardan ısıtılıyor olabilir mi? İçeride etrafa çaktırmadan bakındım. Fırın filan göremedim. Böyle bir şey yapmadığınızı düşünüyorum. Zira Re-cooking eti öldürür. Etten anlayan müşteri de zaten bunu yemez, benden söylemesi...

Masaya gelen tabaktaki etin içinde omurları görünce rahatladım. Kuzu sırt pamuk gibi değildi ama yumuşaktı. Geçen senelerde yediklerim gibi lezzetliydi. Eğer daha yumuşak istiyorsanız kol kısmından sipariş verebilirsiniz.

Bazı yorumlarda etin koktuğunu söylemişler. Eti özellikle kokladım. Koku sıfırdı. Zaten erkek kuzu kokmaz. Kokuyorsa o kuzu eti değil, koyun etidir. Koyun eti de kayış gibi olur. Yani gördüğünüz gibi çelişki çelişki üstüne. 

Dipnot: Mekan gecekonduların içinde olduğu için çevrede ağaç ve bitki çok. Bu sebeple arı çok oluyor. Arılara çözüm bulamamışlar. Arılarla aranız iyi değilse, biraz canınız sıkılabilir.

Fiyatlar:
Kuzu çevirme 60 lira/Kg  (Nisan 2013)

Güncelleme: 
Kuzu çevirme 74 lira/Kg (Temmuz 2015)
Ayran  2 lira
Su 1 lira
Salata+Soğan İkram
Tatlı mevcut değil

1 kilo etin yaklaşık 800 gramı et. Yenmeyen 200 gram ise kemikler ve deriler. Böyle düşünürseniz, firesiz etin kilo fiyatı 90-100 lira civarına geliyor. %20 kuyruk yağı içeren dana et dönerin bile kilosunun 160-180 liraya geldiğini düşünürsek, kuzu gibi kıymetli bir et için 90-100 lira çok insaflı fiyatlar.

Hesap insaflı ama gördüğünüz gibi fiyatlar son 1,5 yılda %25 yükselmiş. Umarım daha da artmaz. 

Yol Tarifi:

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum:

  1. Açıklama harika mevsiminde gidilmeli kuzu etinin tatsız olduğu kış döneminde gidilirse belki hayal kırıklığı olabilir

    YanıtlaSil
  2. @fatih
    çok güzel ve faydalı bir yorum olmuş. üstelik. bu sıcaklarda yükseltepe püfür püfür esiyordur

    YanıtlaSil