Tostçu Baba (Ankara)

Leave a Comment
"Dikkat et parmaklarını yeme!"

Tostçu Baba'nın mottosu artık bu söz. Tostunuzu verirken size tebessümle söylüyor bunu. O sanki oto sanayii de bir esnaf değil de evden, ahaliden biri gibi...ostçu Nurettin Baba'nın yeri Şaşmaz Oto Sanayi'nin içinde çok zor bulunabilecek bir yerde. Haritayı kullandım ama bulamadım...


Eğer Tostçu Baba'nın mekana yaklaştıysanız, civardaki esnafa "buralarda bir tostçu varmış. güzel tostlar yapıyormuş" derseniz, size hemen yerini gösterecektir. Aksi takdirde yerini bulmanız epey zor çünkü dükkanın önü ağaçlarla çevrili. Tabelanın resmini çekmek için bile kapının iyice dibine girmek zorunda kaldım. Her yer ağaç dalı ve yeşillik. Bu doğal kamuflajda dediğim gibi mekanı bulmak hayli zor...Dükkanın önünde derme çatma 2-3 masa var. Bahçe'de otururken karşıda ve yandaki oto tamir dükkanlarını görüyorsunuz. Manzara tahmin ettiğiniz gibi: Yağ ve gaz kokuları içinde, oto tamir dükkanları manzarasında yiyorsunuz tostunuzu.

Tostçu Baba'nın Gılgamış Destanı'na taş çıkardığı müthiş detaylı menüsü. Tostun içine koyduğu malzemelerin kalitesine ve muhteviyatına göre adil bir fiyatlandırma yapmış Nurettin Baba. 

"İlk kez geliyorum. Senin tostunu çok övdüler" dedim. "Hepsi güzel ama kavurmalıyı tavsiye ederim" dedi. Kavurmalı tostun fiyatı da yüksek tabi haliyle!


Kavurmalı tost bana biraz ağır geldi ama hacı dayımız gerçekten çok özenmiş tosta. İçinde kavurma, domates, yumurta, kaşar ve baharat var. Yarım tost doyuruyor çünkü malzemeden hiç çalmamış. Evde kendi yaptığımız tost gibi bol bol koyuyor malzemeyi.

Küçük bir not: Kavurmalı tostun tuzu biraz az.

Oturmak için için tek seçenek beklendiği gibi küçük bir masa ve tabure

Islak mendil ve tuz mekanın salaşlığı konusunda yeterince fikir verebilir. Kız arkadaşınızı buraya getirirken bir kez daha düşünün :)

*********************
Tostçu Baba'nın tostu karnımı doyurdu. Peki damak zevkime hitap ediyor mu? Çok fazla ettiğini söylemem pek de mümkün değil açıkçası. Kavurmalı tost lezzetli ama biraz abartıldığını düşünüyorum açıkçası. Diğer tostları da denemek gerek...

Nurettin Baba ile biraz sohbet ettik. "25 yıldır tost yapıyorum" dedi. Kendisi nur yüzlü ve dindar bir insan. O kadar güleryüzlü ki, en suratsız insanın bile kanını ısıtır. "Tostun lezzetli. eline sağlık dayıcım" dedim. Tebessümle; "Lezzetli çünkü bunlarda büyüklerimizin duası vardır" dedi. Kartvizit bastırmak yerine 4 yapraklı küçük bir booklete "Esma-ül Hüsna" duasını yazdırmış. Arkasına küçücük bir yerde isim ve telefonu yazıyor. Bana onlardan 3-4 tane verdi... 

Yediğim tostu unuttum. Hatta az önce arabamın tamiri için verdiğim 900 lira parayı bile unuttum. Bizim yemekten çok insanlığa ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırladım.

Ellerinden öperim hacı dayım. Yine görüşmek üzere...

Fiyatlar:
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder