Peçenek Döner(Ankara)

Leave a Comment

Askerde iken bir arkadaşım "Ankara Yaprak Döneri diye bir şey ilk defa duyuyorum?!" demişti. Şimdi onun bu cehaletini bir kenara bırakalım... :) 

Çünkü yaprak döner, Ankara'nın Seğmenler'i gibidir. Şehrin geçmişten geleceğe aktarılan bir sembolüdür. Ankara döneri ile başka bir şehirdeki döner kıyaslanamaz. Kıyaslayan insanlara bu döneri anlatmayın, övmeyin, hatta yedirmeyin. Gerek yok. 

Yaşadığımız şehirde öyle yerler var ki; onlarca yıl o şehirde yaşasak yahut her gün önünden geçsek, bu tip yerleri fark etmeyiz. Lezzete ulaşmak için bazen keşif ruhuna sahip olmak gerekiyor. Peçenek, sıradan bir Ankaralının aksine; şehir gezginlerinin ve lezzet kaşiflerinin bildiği bir dönercidir. 

Onca kuytuda kalmış mekanı bilmeme rağmen , yıllardır öve öve bitirilemeyen Peçenek Döner'e gitme fırsatı yakalayamamıştım. Evet işte şimdi sıra Peçenek'te. "hayatındaki en iyi döneri yediğini" iddia eden insanlar, nasıl bir şeyden bahsediyorlarmış öğrenelim...


Peçenek Kebap'ın lokasyonu çok ilginç bir yerde. Kızılcahamam, Beypazarı gibi ilçelerin otobüslerinin kalktığı Etlik Garajları'nda.

Garajlara girip arka taraftaki Peçenek Kebap'a geldiğimde biraz şaşırdım. Çünkü bazılarının hiç bahsetmediği bir şeyi gördüm. Lokantanın önü ve masalar gerçekten çok pisti. Eminim o masalara birçok kişi, bırakın yemek yemeyi oturmak bile istemeyecektir. Titiz biri değilim. Fakat bu toz toprak içindeki ortam beni bile rahatsız etti.


Önce masaya ikram salata geliyor. Elbette ordinaryüs bir salata beklemeyin. Kebapçılarda ücretsiz verilen ikram salatalardan... 

Dönerin lezzetine gelmeden önce bir dipnot vereyim...

Bir dönerciye girdiğimde ilk yaptığım şey, bıçaktaki dönerin rengine ve şekline bakmaktır. Unutmayın. İyi bir döner kokusundan ve görüntüsünden daima kendini belli eder!

Peçenek'e geldiğimde dönerin renginin biraz koyu olduğunu gördüm. O kadar övülen döner gaz ile piştiğini görünce şaşırdım. Salatam biter bitmez garson iyi bir zamanlamayla döneri getirdi... 

Benim için gerçek bir şok oldu çünkü döner vıcık vıcık yağ içindeydi. Hayvanın sırt bölgesinden bir et bekliyordum fakat gelen et kesinlikle sırt bölgesinden değildi. Son derece yağlıydı. Kuyruk yağı %30'un üzerindeydi. Bilhassa çatal kullanmadım ve elimle yedim döneri. 

Bakın. İyi eti elinizle yiyin. Elinizde asla ağır bir kuyruk yağı kokusu olmayacaktır. Peçenek'teki dönerdeki yağın kokusu elimi yıkamama rağmen saatlerce geçmedi ve yağlı et mideme oturdu. Gece midem iflas etti. Et diye kuyruk yağı yiyince mide haşat oldu.Eğer insanların "hayatları boyunca yediği en iyi döner" buysa, ben ne yedim? Bana kalırsa Peçenek aşırı talepten ötürü ipleri gevşetmiş ve son dönemde kaliteyi düşürmüş. Yoksa bunca insan toz toprak içindeki ilçe garajına neden gelsin ki?

Bunu biz insanlar olarak hemen hemen hiç yapmıyoruz ama kral çıplak demek lazım...

Dönerin porsiyon fiyatı böyle bir yer için çok fazla. Bildiğim kadarıyla her sene zam yapıyorlar. Eskilerin söylediğine göre popüler oldukça fiyatı iyice artmış. Fakat kira ücretleri kıyaslanınca, kira yönünden avantajı olan Peçenek'in porsiyon fiyatları, merkezi noktadaki yerlerden çok daha fazla?!

Elbette herkesin damak zevki farklıdır. Fakat Peçenek Kebap'a bir kez daha giderim dersem yalan söylemiş olurum...

Edit: Peçenek Döner'e ilk kez gidecekler Foursquare'deki yorumlara baktıklarında hiç kötü yorum olmadığını görecekler. Bunun sebebi Peçenek Kebap'ın herkes tarafından beğenilmesi değil. Peçenek'in sahibi, eleştiri yapan müşterilerin yorumlarını yani negative feedback denilen tavsiyeleri şikayet ederek sildiriyor. Elbette Foursquare adminlerinin bu yorumları silmemesi lazım. Fakat sonuç olarak kötü yorumlar Peçenek Kebap'ın tavsiye menüsünden tırpanlanıyor. Şu an Foursquare SuperUser'ları Muhammed Bey'in sistemi abuse etmesini engellediler. Artık mekandaki negatif feedbackleri şikayet edemeyecek. Eski tavsiyeleri bir tarafa koyun ve bundan sonrasını izleyin...

Fiyat: Porsiyon Döner 14 Lira
Güncelleme: Döner 18 Lira (Mayıs 2015)
Güncelleme: Döner 20 Lira (Ocak 2016)
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder