Köfteci Şahin Usta (Ankara)

Leave a Comment

Şahin Usta'nın mekanı aslında Ulus'taki Modern Çarşı'ya dayanıyor. Modern Çarşı Ankara'nın Eskileri için çok önemli bir yerdir. Ankara'da ilk yürüyen merdiven de buradaydı. Mesleğine burada başlayan Şahin Usta, 2000 yılında İskitler Oto Sanayi'deki bu mekanını açtı. 

Şahin Usta rahmetli olunca oğlu mesleğini sürdürmüş. 


Türkiye'de lokantacılık veya el işiyle ilgili meslekler, tahsil kazanmış yeni nesil tarafından hakir görüldüğü için devam ettirilmiyor. Bu yüzden tarihi değeri olan bir çok yer kapanıyor. Misal Gön Deri'nin veliahtları baba mesleğini yapmak istemedikleri için 80 yıllık Gön Deri kapanma noktası geldi. 


İtalya'da, Pompei'de, 100 yıllık mütevazi ve tarihi pastaneler 3. nesil tarafından işletilmeye devam ediyordu. İşte babadan oğula devam ettirilen işletmelerin bu sebeple çok önemli olduğunu düşünüyorum. 


Hüseyin Bey, babası Şahin Usta'dan mesleği devralmış ve 40 yıllık köfteyi insanlara sunmaya devam ediyor... Mekana girdiğinizde gayet güzel bir yer sizi karşışıyor olacak. Temiz, nezih ve ferah. Böyle kuytuda olmasına rağmen şaşırtıcı şekilde kalabalık.

Yemekten önce gelen salatalar ücretsiz. Salatalara epey özenmişler. Domatesler hormonlu garip ürünlerden değil. En lezzetlisinden. Başlangıç biraz şaşırttı. Tabii genellikle çoğu lokantada, başlangıçlarda müşterisinin ön yargısını kırıyorlar. Ardından masaya gelen ana yemek; lezzet ve doyuruculuk yönünden beklentimizin altında bile olsa, mekana kötü demeye dilimiz varmıyor. Ama ana yemeği kötü olan bir lokanta kötüdür. 


Közlenmiş sarımsak çoğu yerde bulamayacağınız bir lezet

Resme biraz dikkatle bakın. Közlenmiş sarımsak. Daha önce yememiş olanlar çok şaşıracak. Sarımsak ayıklanmış ve közde inanılmaz bir form almış. Ağızda sakız gibi eriyor.


Menüde Rumeli Köfte, Bonfile ve Tavuk var. Bir de köftenin olduğu çoğu lokantada olduğu gibi Piyaz var menüde.

Köftelerle ilgi bir bilgi vereyim. %80 az yağlı dana kaburga eti ve %20 kuzu etinden yapılıyormuş. 

Köfte, şekli itibariyle İnegöl köfteye benzese de tat olarak benzemiyor. Şahin Usta'nın köftesi, içi vıcık vıcık yağlı, sünger gibi köftelerden değil. İnce uzun şekle sahip Rumeli Köftesi yapıyorlar. Köfte; son derece diri, az yağlı ve löp et lezzetinde. 

Benzer şekilde kıymadan ziyade et tadı hissettiren bir de Sivas Köftesi vardır. O köftede de yağ oranı düşüktür ve oldukça kaliteli et kulanılır. 


Eğer bir lokantanın menüsünde bonfile varsa muhakkak denenmelidir. 20 yıl önce eniştem dükkanında lokum gibi bonfileler yapardı. Şimdilerde her adım attığım yerde o lezette bir bonfile yemem pek mümkün görünmüyor ama Şahin Usta'nın bonfilesi de et seven bünyeler için muazzam bir deneyim. Et lezzetli ama çok ustaca pişirilmiş. Etin pişirme derecesi Medium Well. Çok beğendim ve sadece bonfile yiyeceksiniz pahalı steakhouse'lar yerine burayı tercih edebilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.

Köfte ve bonfile çok lezzetliydi. İsterseniz ikisinden de yarım porsiyon isteyebilirsiniz. Fakat çok açsanız 1 porsiyon ile doymayabilirsiniz.

Fiyatlar önceden daha ucuzdu. Zam gelmiş. Genellikle böyle mekanlar keşfedildikçe fiyatı artar.

Fiyatlar: Güncel fiyatlar (2015 ocak)

Köfte         14 Lira (Porsiyon)
Bonfile      20 Lira (Porsiyon)
Tavuk Şiş 12 Lira (Porsiyon)
Piyaz          5 Lira
Künefe       7 Lira (Kaymaklı +2 Lira)
İçecekler   3 Lira

Yol Tarifi: Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder