Keko Baba'nın Yeri (Ankara)

Leave a Comment
"Salaş" sözcüğünün hakkını ziyadesiyle veren bir yer
Hiç kimsenin bilmediği; salaş, ucuz ama fiyatına göre gayet yeterli lezzeti olan lokantalar vardır. Bunlar kimi zaman oto-sanayinin içinde, kimi zaman ise benzin istasyonlarının içindedir. Her gün girip yakıt aldığımız istasyonun, arkasında bir yerde bir kebap cennetinin yattığını fark ettiğimizde yıllar geçmiş olur çoğu zaman. Bunlar öyle gizli, öyle izbe yerlere saklanmıştır. Sanki "kimse burayı bulmasın" der gibidirler!..


Keko Baba'nın yeri bilmeyenler için gerçekten çok zor bir yerde. Ankamall'dan Siteler istikametine giderken, Samsun Yolu üzerindeki Moil Benzin istasyonunun içinde yer alıyor bu lokanta. 

Keko Baba mübarek tam bir steakhouse gibi çalışıyor. Ciğer, Adana, Yürek, Beyin, Tavuk... Bilhassa yürek ve beyin her yerde bulunmayan türden ürünler. Fakat burada var.


Keko Baba'da esas tercih Ciğer olmalı. Ciğerde maalesef biraz fazla yağ var. Birim faydaya bakılırsa 6 liralık ciğerdeki tüketilebilecek ciğer adedi az. Yani ciğer ucuz 6 lira ama içindeki yağları çıkardığımızda fiyatın lüks kebapçılardaki fiyatlarla neredeyse aynı düzeyde olduğunu görüyoruz. Ama ciğer lezzetli ve 2 porsiyon ciğer ile sağlam bir şekilde doyacağınızı garanti edebilirim.

Adanası fazla kuru. Eti az yağlı yerden kullandıkları için Adana Kebabı biraz kuru ve lezzetsiz kalmış...

Burada yapılabilecek iyi tercihlerden biri de ızgara tavuk. Ekmek dolusu tavuk geliyor. Lezzetli ve doyurucu. 

Keko Baba'nın klasik menüsü

Klasik menü; tava ekmeği(?!)nin içine konmuş sade kebap. Ortaya yeşillik, domates söğüş. İlk gittiğimde bu menü önüme gelince kendimi inşaat işçisi gibi hissetmiştim. Hele o duvardaki kilim? anlatılmaz yaşanır! :))

Keko Baba'nın yemeğin içerisine yeşillik, söğüş doldurmaması, ete o eziyeti yapamaması benim yüreğime kazınmış bir hareket oldu. Tebrik ederim, ete ihanet etmemiş. Ben etin içine salata koymam, koyan koysun ama buna benim yüreğim el vermez der gibi...

Ayrıca ilginç bir detay da var. Keko Baba da Züngül/Halka tatlısı da satılıyor. 


Keko Baba'nın Yeri; salaş/kitsch statüsüne bileğinin hakkıyla ulaşıyor. Tabi biz de, gece 12 olmadan, Keko'nun mekanı balkabağına dönüşmeden uğrayıp bir ciğer yemeden eve gitmiyoruz!. Bir mekana abone olmak işte böyle bir şey!..

Fiyatlar:
Keko Baba'da fiyatlar geçen seneye göre epey yükselmiş. Fiyatlar 2012'ye göre %30 artmış!

Ciğer-Adana-Tavuk: 6tl (Garnitür+Ayran dahil)
Ekstra Ayran: 50 krş 
Kuzu: 8tl

Güncelleme (Haziran 2015): 
2013 yılından beri Keko Baba'nın fiyatlarında çok mütevazi bir zamlanma olmuş. Ciğer gibi favori seçenekler 6 liradan 7 liraya çıkmış. Ankara'daki bir çok lokantada fiyatlara %25-50 civarı zam geldiği düşünülürse, Keko Baba için babalığını yapmış diyebilirim.


Yol Tarifi:


Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder