Prague Beer Museum (Prag)

Leave a Comment

Bira Müzesi sözünü duyduğunuzda akla ilk başta gerçek bir müze geliyor. Ama burası aslında bir müze değil. 30 farklı çeşit bira içebileceğiniz güzel bir bar. 

Mekan, Roxy/NOD gibi güzel mekanların olduğu Dlouha Caddesi'nin üzerinde.


Eğer biradan gerçekten hoşlanıyorsanız, Prag'a uğramışken buraya uğramazsanız olmaz. 30 çeşit bira var ve bunların hepsi Draft Beer. Genellikle şişe bira içen olmuyor. Zaten gerek yok çünkü biralar yeterince taze. Masaya oturunca şeffaf dosya şeklinde bir menü getiriyorlar. Her bira için detaylı bilgiler var. Çok fazla bira olması garip geliyor ama bu biralar genellikle butik diyebileceğim; underground bira fabrikalarının mamülleri. Underground diyorsam da; evin arka bahçesinde üretiliyor sanmayın. İsimlerini şimdiye kadar hiç duymasak da; Hepsi bu ülkenin 100-200 yıllık yerel bira üreticileri.

Peki Prag'ta neden bu kadar çok üretici var?
Eğer "bira ile çok fazla ilgilenmiyorum, ben sadece biramı içip muhabbetime bakıyorum" diyorsanız, size birkaç bilgi vereyim... Çünkü Pilsen/Pilsner'in anavatanı Plzen, Çek Cumhuriyeti'nin içinde...

Viski meraklılarına Islay ne ifade ediyorsa, bira için de Plzen öyle bir yerdir. ..ve biranın anavatanında envai çeşit bira üreticisinin olması kadar doğal bir şey olamazdı!..


Mesela başka neler var? O gün bolca lafladığımız, Prag'ta yaşayan arkadaşımın anlattığına göre Bira Festivalleri düzenleniyormuş. giriş ücretini ödedikten sonra içerde standı olan tüm yerel üreticilerin biralarını cüzi rakamlarla deneyebiliyormuşuz. Gerçekten müthiş bir deneyim olmalı! :)


İlk gelen beşli içinde D'este (eeeh?!), Matuska ve Kout başarılıydı. Ale türü olarak Kout geldi. Beğendim. fakat garson kıza Cider türünde hangi biralar olduğunu soruyorum. Beni anlamıyor. Böyle bir yerde servis elemanı cider denen gerçekten türü bilmiyor olabilir mi? Çok garip?


15cc deneme shotları 5'li veya 10'lu tablalarda geliyor. Adisyonda en sağda fiyatlar yazıyor. Fiyatlar Kron cinsinden. Çek Cumhuriyeti gibi bazı Orta Avrupa ülkeleri, ulusal bir bağ olarak gördükleri milli paralarından vazgeçememişler!

"O zaman neden giriyorsun AB'ye defol git!" diye söylendiğinizi duyar gibiyim :)

Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere AB'ye girmek aslında pek yaramamış. Söylenene göre hayat eskisine göre fazlasıyla pahalanmış. Bilhassa Prag'ta insanlar çok mutsuz görünüyordu. Hele Amsterdam gibi yaşam kalitesinin fazlasıyla iyi olduğu bir şehirden Prag'a geçerseniz; bu durumu hemen farkedebilirsiniz. 

Adisyona tekrar döneyim. Kronu TL'ye çevirmek için kolay bir yöntem var: 1 sıfır atıyorsunuz :) Yani 22 kron 2,2tl civarı bir fiyata tekabül ediyor bizim paramızla. Basit bir hesapla 30cc bira 5-6tl gibi bir fiyat. Bunların 30 ve 50cc fiyatlarının daha da düşeceğini göz önünde bulundurun. Yani fiyatlar yeterince uygun!

Biranın yanında, tuzlu fıstık yok ama Prater var

Biraların yoğun lezzetinde; bal, amber, çikolata, karamel gibi olması beklenebilecek tatların haricinde; greyfurt, muz, çilek, ahududu gibi sıradışı aromaları hissettiğinizde şaşıracaksınız. 

Yıllarca "hafif buruk tada sahip" dediğimiz biranın, Prag'ta nasıl ilginç formlara dönüştürüldüğünü görünce şaşıracaksınız. Ee adamlar 300 yıldan fazla zamandır bira yapıyor ve bira artık onların hayatlarının bir parçası. 

Son olarak Prag Bira Müzesi'nde hoşuma gitmeyen bir şeyi paylaşıp bu uzuuuun yazıyı bitireyim...

Uzun zamandır gördüğüm en kötü çalışanlar buradaydı! 

Özellikle kadın garsonlar aşırı terbiyesiz. Hayatımda ilk kez masaya bir şeyin böyle konduğunu gördüm. Servis elemanları biraları masalara bam-güm koyuyor. Biralar dökülüyor. Umrunda değil!

Bu kadar umursamaz ve kaba tavırları ancak Champ-Elysses'teki mekanların garsonlarında görürsünüz. Çok şaşırdım. Bakın 4SQ'teki bir yorum:

"Arrogant and unpleasant staff. Definitely NOT recommend"

2010 yılında yapılan bu yorumun üstünden 2 sene geçmiş mekanda değişen bir şey yok!

İlk başta garson kızların bu tavırlarına sinirleniyorsunuz. Fakat 5'li test tablalarının ikincisi de bittiğinde sinirinizden eser kalmıyor. Üçüncü tabladan sonra dünya eminim daha yaşanabilir bir yer olacaktı.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder