Giolitti (Roma)

Leave a Comment

Eskileri hatırlar mısınız?
Sokakbaşları; pastaneler ve dondurmacılarla doluydu. Kimse fabrikasyon dondurma satmazdı. Hepsi kendine özgü bir dondurma yapardı. Bir yeri öncelikli kılan dondurmasının iyi olmasıydı çoğu zaman. Sokağa yeni bir pastane açılınca, iyi dondurma yaptığında her zaman gittiğimiz dondurmacı Hidayet Amca'ya ihanet etmedik mi?!
Genellikle tabelasında da Roma Kornet veya Roma Dondurması gibi ibareler yazardı. Eee peki neydi bu Roma Dondurması?..


Biz daha Roma'daki Roma Kornet'i göremeden her şey hızla değişmeye başladı. Afili dükkanlardaki roma kornet yazıları indirildi. Yerine son 10 yılda artık iyice aşina olacağımız, daha havalı bir dondurma geldi: Gelato!
Gelotu'yu aslında daha çok Taksim'deki birkaç mekandan biliyoruz. Oradaki dondurmaları tatma şansınız oldu mu?

Görüntüsü nefis; rengarenk ve cezbedici dondurmalar... Fakat tadı görüntüsüne oranla biraz geride kalmıyor mu? Dişleri takırdatan buzz gibi bir dondurma ve yaz sıcağında şaşırtıcı bir hızla eriyor. Daha önce hiç görmediğimiz bir hızla?!

Bunun sebebi gelato yaparken kullanılan sütün az olması elbette. Bu yüzden gelatoya karşı inanılmaz antipatim vardı ve dondurma cenneti Roma'daki gerçek gelatonun nasıl bir şeye benzediğini merak ediyordum...

***********************************
Giolitti 100 yılı aşkın süredir dondurma satıyor. Roma'da gerçek bir dondurma efsanesi artık. Dükkan, Pantheon civarlarında tenha bir ara sokakta. "Böyle tenha bir sokak neden bu kadar insan trafiğine sahip" diye düşünürken Giolitti tabelasını görüyorsunuz. Önünde ciddi bir kalabalık dondurma yiyor?! Peki neden içeri girip oturmuyorlar ya da gitmiyorlar?

Şöyle ki...


Çünkü külahta (coni) veya kağıt bardakta (cartone) dondurma alırsanız içeri oturamıyorsunuz. O kadar yol teptiler, tarihi dondurmacı Giolitti'ye geldiler; hemen dondurmayı alıp gitsinler mi??? Hayır en azından önünde durup mekanı ve ambiyansı görmek istiyor insanlar!

..ve aslında bu, müthiş bir guerilla marketing tekniği. Kapıda onlarca insanın biriktiği bir yer, burayı bilmeyen insanlarda bile müthiş bir positive feedback oluşturuyor. 


Her zaman fiyatlardan en son bahsederdim ama şimdi önce bahsedeceğim. Çünkü külahta veya kupta dondurma almak için önce parayı ödemek gerekiyor. Hizmette sınır tanımadığım için fiyatların resmini çektim :))

Medio tahmin ettiğiniz gibi orta boy ve 3,5 euro. bu, 3 top dondurmaya tekabül ediyor. Fakat dondurmayı veren çalışanları biraz izledim. 3. topu genellikle az koyuyorlar. Genellikle 1. kepçeyi fazla koyunca diğerlerini az koymak durumunda kalıyorlar.

Mesela bir örnek...


Türkiye'de çok soğuk olduğu için sağlıksız bulduğum ve bu yüzden yemediğim gelato ile Avrupa'da satılan gelatonun kesinlikle alakası yok! Bütün şehirlerde denedim. Bizdeki deneysel ürün hiçbir yerde yok :)

Mesela Giolitti'nin gelatosu; Krem gibi, biraz yumuşak ve hafif soğuk bir dondurma...


Giolitti'de çok fazla dondurma var. Tabii müşteri de çok. O yüzden dondurma konusunda özenin biraz azaldığını düşünüyorum. 

Çok fazla çeşidi deneme şansım oldu. Hepsini hatırlamam zor ama dikkatimi çekenlerden birkaç örnek vereyim... Limonlu dondurma buzlanmıştı ve büyük bir hayal kırıklığıydı. Aynı şekilde herkesin öve öve bitiremediği Çam Fıstıklı (pistaccho) çok ağır bir tada sahipti. Stracciatella ve Çikolata (Cioccolatto)  ise damak zevkime uyan mükemmel lezzetlerdi.

Bu arada unutmadan... Dondurmanızı çikolataya batırılmış külahlarda isteyin. Çok lezzetli!

Fakat tüm dondurmalar denendikten sonra ortak fikrimiz; Pompei kent meydanına giderken, yolun solundaki tarihi pastane De Vivo'nun dondurmalarının, hem fiyat hem de lezzet olarak Giolitti'den çok daha iyi olduğu şeklindeydi! :)

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder