Tatlı Güven (Kocaeli)

2 comments
Birisi Güven'in Sütlüsü mü Dedi??!!

İzmit deyince, akla iki yer gelir. Biri şüphesiz dondurmasıyla meşhur mütevazi pastane Sütten'dir. Diğeri ise Birçok kişi için İzmit ile neredeyse eşdeğer hale gelmiş bir yer, Tatlı Güven!..

Türkiye'de çoğu yörede; çoğu insanın tatmayı bırakın, daha adını bile bilmediği bir tatlı vardır Güven'de: Sütlü Nuriye! Sütlü Nuriye deyince hatta Güven'in Sütlüsü deyince kimileri için akan sular durur. Bunlardan birisi de benim.


 Cevizli-Antep Fıstıklı Sütlü Nuriye

Sütlü Nuriye için baklavanın en light, en evcilleştirilmiş formu diyebilirim. Yerken damağınızda biriken tahin ve pekmeze benzer kıvamlar ve tabağın dibinde biriken süt birikintisi, yediğiniz anda nakavt öncesi yumruk bombardımanına tutulmuş boksöre çevirir sizi.


Sütlü nuriye, görüntüsü ve muhteviyatı ile pek cezbetmeyen ama yendiğinde bir daha geri dönüşü olmayan bir yola sokan bir tatlıdır. Bunun örneklerini birçok arkadaşımda yaşadım. Zorla yedirdik, bizden daha fanatik oldular.Fakat Sütlü Nuriye peşinde garip tartışmaları da getirdi. Güllüoğlu'nun sahibi Gaziantep'li Nejat Güllü garip bir şekilde bu tatlıyı sahiplenmeye çalışıyor. Bizim bildiğimiz bu tatlının menşeinin Diyarbakır olduğu. Tatlı Güven'in sahibi de, tatlının tarihçesini açıklayarak duruma şöyle açıklık getiriyor:“Sütlü Nuriye tatlısının hikayesi Diyarbakır’a kadar uzanır. 1980’li yıllarda bir bayan orada bir çeşit sarma tatlı yaparmış. Bu tatlı bizim dükkanımızda da satılırmış. Daha sonra burada esnaf arkadaşlarıyla babam otururken tatlının içerisine süt katma kararı almış. Süt katmış, birkaç değişiklik daha yapmış ve ortaya bu eşsiz lezzet çıkmış. Gaziantepliler uzun süre bu lezzetin farkına varamamış, taa ki 1996 yılında A Milli Futbol Takımı’na tatlı ikramları başlayıncaya kadar. Tatlımız hafif olduğu için futbol kulüpleri sürekli bizi tercih etmeye başladı"Sütlü Nuriye'nin ünü; çok ilginç bir şekilde milli takımın dünya 3.si olduğu Kore'deki Dünya Futbol Şampiyonası'nda yayıldı. O dönem çıkan haberler şöyleydi.

"Türkiye'den gönderilen 6 tepsi Sütlü Nuriye tatlısı bayram havası yarattı. Hakan Şükür'ün bayıldığı 6 tepsi Sütlü Nuriye, geldiği gibi bitti"

"Ben 4 tane baklava yiyorum yetiyor" diyen insanın bir oturuşta bir kilo yiyebileceği türden bir tatlı...

Evet tüm bunlardan sonra işin kötü tarafından bahsedeyim bir de!

Güven'in şu anda sadece İzmit (3), İstanbul (1) ve İznik'te (1) şubesi var. Sahibine her gittiğimde Ankara'da şube açmaları gerektiğini söylüyorum. Aldığım cevap hep aynı. "7. Cadde şube açmak istiyoruz ama kiralar malum. O yüzden Ankara şubesi işini erteledik". 3 yıldır erteliyorlar.

Ankara 7. Caddenin kiraları ancak 1 liraya mal edilen kahveyi 6 liraya satarak karşılanır. Sütlü nuriye satarak elde edilen ciro, dükkan kirasını karşılar mı? Bence karşılamaz. O yüzden gelin, Balgat veya Esat civarında bir şube açın. Sizde mutlu olun biz de :))


Fiyat:
Sütlü Nuriye: 32 Lira (Kg) Temmuz 2013
Güncelleme:
Sütlü Nuriye: 38 Lira (Kg) Eylül 2015

Adres Tarifi:
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

2 yorum:

  1. Hani pahali baklavaya alternatif idi, yukaridaki fiyat listesinde, sutlu nuriye , baklavadan pahali !!!!!!!

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Kent Adamı öncelikle bu kadar güzel bloğu geç keşfettiğim için özür diliyorum,Bende önceleri sütlü nuriye tatlısına çok önyargılı yaklaşan birisi olarak şimdi çok pişmanım.Tatlı Güven'i Hiç denemedim hatta ilk olarak burada gördüm ama ilk fırsatta mutlaka deniyeceğim.Ankara da yaşayan birisi olarak sütlü nuriye konusundaki en iddialı tecrübem Gözde Ademoğlu oldu.Dışarıdan özellikle sütlü nuriyeye vurgu yapmaları merakımı çok cezbetti ve hemen denedim gerçekten inanılmazdı:)

    YanıtlaSil