Özler Pide Salonu (Samsun)

Leave a CommentBüyükşehlerde, her yerde 'Samsun Pidesi' yazan tabelalar görüyorum. Acaba yıllarca yediğiniz bu pidelerin gerçekten Samsun Pidesi mi?

Her şeyden önce bir Samsunlu olarak şunu belirtmem gerek. Samsun pidesi diye net bir tanım yoktur. Bafra, Terme vs. Samsun'un bütün şehirlerinin pidelerinin lezzetleri farklıdır. Biri çıtır-gevrek ise diğeri pamuk gibidir.

Samsun'dan çıkıp Ünye'ye doğru giderken Terme yazısını görürseniz, pidenin lokum gibi, pamuk gibi olduğu diyarlara geldiniz demektir.


Menüler şehirdeki gibi yalan dolan değil. Adamlar pidenin içindeki her şeyi yazmış. Pidedeki kuşbaşının, kaşarın, pastırmanın gramajı menüde detaylı bir şekilde yazıyor. Hatta abartmışlar tereyağın bile kaç gram konduğunu yazmışlar. 

Menüde daha bol malzeme içeren seçenekler de mevcut. Ama resimdeki pideyi yedikten sonra memleketimin toprağını öptüm. Böyle bir pide ancak bu toprakların suyundan çıkardı!

Pidenizi kaşarlı-kuşbaşılı-pastırmalı isteyebilirsiniz. Benim önerim bu. Üstüne yumurta kırdıacaksanız sadece sarısını kırdırmanız daha iyi olur. Çünkü yumurtanın beyaz kısmı, pidenin tadını bozuyor.


Bakın size sütlaç için bir tüyo vereyim. Fırın sütlacın lezzetini, kıvamını görüntüsüne bakarak anlayabilirsiniz. Yemenize gerek yok. Eğer sütlacın kıvamı iyiyse; üstünde koyu sarı ve kabarık bir görüntü oluşur. Resimdeki sütlaç önüme geldiğinde iyi bir sütlaç yiyeceğimi anlamıştım. Fakat unuttuğum bir şey vardı. Burası pirinçler diyarı Terme idi!!

Büyükşehirlerde sütlaç yaparken sütü ve pirinci az koyup, suyla kıvam tutturmaya çalışırlar. Çoğu kıvamlı bir sütlaç yerine, üstü yanmış, su gibi cıvık bir şey yedirirler bize.

İşte Özler bana unuttuğum gerçek fırın sütlaç lezzetini hatırlattı! Gerçekten en halis, en kaliteli terme pirinci kullanılmış. Suyla değil sütle yapılmış. Kıvamı tam karar. Cıvık değil, kayış gibi de değil. Herhalde Özler Pide'den reklam alan biri bile bu kadar övemezdi. Ama onlar bunu hak ediyorlar.

Öneri: Eğer araba ile geldiyseniz, Özler Pide'nin hemen karşısındaki zahireciden uygun fiyata, kaliteli Terme Pirinci almadan gitmeyin.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder