Kebapçı Mehmet Usta (Kocaeli)

Leave a Comment

Mehmet Usta'nın mekanı Kocaeli'de biraz alakasız bir yerde. D100'ü kullanarak İzmit'ten İstanbul'a giderken Derince Çarşı'ya giren ana caddeden (Vatan Caddesi) sağa saparak Denizciler Caddesi'ne girmeniz gerekiyor. Mehmet Usta bu caddenin en sonunda...

Her ne kadar ismi tabelada, Kebapçı Mehmet Usta diye geçse de; aslında o, Ciğerci Mehmet Usta diye bilinir.

Sofraya masa örtüsü şeklindeki bu kağıtları sermek, kebapçılığımızın ulaştığı son nokta

Ezme, közde biber, soğan ve salata yemekten önce gelenler. Yemek öncesi lezzetleri güzel fakat ama son dönemde bu ikramların miktarını biraz azalttılar. İkramdan ekonomi yapmak bana doğru gelmedi. 

Açık ayranını sulu olması nedeniyle önermem.


Mehmet Usta'nın "ciğerci" diye anılmasının ana unsuru işte bu ciğer. Ciğer sevmeyene bile kendini sevdirecek lezzette.

Yalnız mekanın yeri Derince'de diye sakın, boş bir dükkan beklemeyin! Buranın ciddi sayıda müdavimi var. Özellikle hafta sonu öğle ve akşam saatlerinde yemeğinizin gelmesini uzun süre bekleyebilirsiniz. 

Lezzet o kadar önemli bir şey ki; isterseniz, en sapa, en izbe yerde açın dükkanınızı. Farketmez. Mutfağınızdan çıkan lezzet; dilden dile, kulaktan kulağa yayılarak insanlara ulaşır. Kalitenin size muhakkak geri dönüşü olur. İşte buradaki yoğunluğun sebebi de bu.

Urfasını tatmadan kalkmak olmaz!

Şehirde tek parça ve birbirine yedirilmiş görüntüsüyle alıştığımız Adana/Urfa kebabı burada biraz daha farklı. Dağılmaya müsait bir görüntüsü var. Elbetteki et ve içindeki yağ miktarından. Görüntü pek umut vaat etmese de; kebap gayet lezzetli. Fakat elbette ciğerin yeri daha bir farklı müdavimleri için!..


Kötü haber. Kocaeli'deki neredeyse tüm mekanlar gibi Ciğerci Mehmet Usta da ramazanda kapalı.

Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder