Kebapçı Enver (Denizli)

Leave a Comment

Ben gitmedim ve Denizli'nin kalbinin attığı yer olan Bayramyeri'ne geldiğimizde epey şaşırdım. Çünkü şehir, mimari dokusuyla; modern bir Osmanlı kasabasını andırıyor. Üstelik ramazan olmasına rağmen meydanda müthiş hareketlilik var.


Denizli'de dolaşırken kasapların camlarındaki et fiyatlarına baktım. Et fiyatları şaşırtıcı derecede ucuz?!

Denizli Kebabı için rotamız şöyleydi.

Banko: Kocabaylar
Plase: Enver'in Yeri
Sürpriz: Kebapçı Mustafa

Kocabaylar'ın kapısına geldiğimizde yine o müthiş tabela karşımıza çıktı: "Ramazan dolayısıyla kapalıyız"

Bu yüzden asıl gideceğimiz yer olan Kocabaylar yerine Enver Usta'yı tercih ettik...


Kebapçı Enver küçük bir dükkan. Girişte hemen sağda kuyu dedikleri fırın var. Et odunla pişiyor. Kasanın arkasındaki fırında, ustanın önünde kuzu kelleleri var. Yani Denizli Tandırı kuzu etinden yapılıyor. Kasanın arkasındaki bu küçücük alanda usta arı gibi çalışıyor. 

Denizli tandırı, metal tabakta geliyor ve çatal, bıçak verilmiyor. Mecburen elle yedik. Pideleri yağlıyorlar. Yağlı sevmiyorsanız, "pideleri yağlamayın" diyebilirsiniz. Bana kalırsa et yerken pideler etin yağıyla yağlanınca daha lezzetli oluyor.

Masamıza gelen tandırın miktarı gördüğünüz gibi...

Porsiyondaki gramaj beni tatmin etmedi. Zira etin ucuz olduğu bu şehirde, Enver Usta'nın tandıra biçtiği fiyat 16 lira :/

Et yağlı değildi ama yağlı parçalar vardı. Bunları ayıklamak zorunda kaldık. Tandırın üzerine ikram olarak serpiştirilen ciğer ise ikimizde de büyük hüsran yarattı. O tabağın içinde bu ciğer hiç olmamalıydı.

Denizli Kebabı veya Denizli Tandırı açıkçası beklentilerimize cevap veremedi. Bunda Ramazan faktörü olduğunu düşünüyoruz. 

Bununla birlikte...Fastfood-harici ve 'geleneksel yöntemlerle hizmet veren' lokantalarda; her zaman en iyi yemeği yeme lüksümüz olmadığını, arada bir sürprizlerle karşılaşma olasılığımız olduğunu da bir kenara not düşelim.


Tüm Denizli'de içebileceğiniz Zafer Gazoz'unu, Enver'de kuzu tandırın yanında içmek gibi bir hataya düşmedik elbette. Yol üstündeki benzinlikten buz gibi bir gazoz alarak yola devam ettik. 

Denizli Tandırı... Belki bir gün yine! :))

4SQ!

0 yorum:

Yorum Gönder